Karta podatkowa – czym jest i kto może się na nią zdecydować?

0
2039
karta podatkowa

Karta podatkowa jest to uproszczona i wygodna forma podatku. Kiedy prowadzimy działalność gospodarczą, to musimy płacić podatek dochodowych osób fizycznych. Do wyboru mamy wówczas: skalę podatkową, podatek liniowy, kartę podatkową lub ryczałt od dochodów ewidencjonowanych. Dzisiaj skupimy się uważniej na trzeciej z wymienionych wyżej opcji, czyli na karcie podatkowej. 

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/karta-podatkowa-prosty-podatek-nie-dla-kazdego/  

Czym jest karta podatkowa?

Karta podatkowa jest to uproszczona metoda naliczania i poboru podatku. Uproszczona, ponieważ w jej przypadku nie ma ustalonej podstawy wymiaru podatku. Bez znaczenia jaka jest wysokość naszych dochodów zawsze płacimy stałą kwotę podatku, która została ustalona z góry. 

Podstawą płatności podatku jest indywidualna decyzja naczelnika urzędu skarbowego. Decyzja ta wydawana jest na wniosek podatnika. Przelew wykonujemy co miesiąc, do 7 dnia każdego miesiąca za miesiąc ubiegły, a za grudzień do 28 grudnia. Jeśli chcesz rozliczyć się kartą podatkową to musisz zgłosić to podczas rejestracji działalności, czyli w momencie wypełniania wniosku CEIDG-1. Możesz to zrobić też w urzędzie skarbowym.

Jaka jest wysokość stawki w ramach karty podatkowej?

Wysokość stawek określona jest przez ministra finansów.

Na wysokość podatku ramach karty podatkowej wpływa m.in.:

  • rodzaj wykonywanej działalności zarobkowej,
  • liczba mieszkańców miejscowości, w której jest prowadzona działalność,
  • liczba zatrudnionych osób.

Karta podatkowa na rok 2020 to stawki np. dla osób naprawiających i konserwujących urządzenia elektroniczne w wysokości od 273 zł do 924 zł.

Rozliczając się za pomocą karty podatkowej mamy możliwość zgłoszenia przerwy w prowadzeniu działalności spowodowanej np. chorobą. Podczas takiej przerwy jesteśmy zwolnieni z obowiązku płacenia podatku w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień przerwy.

Kto może zdecydować się na wybór karty podatkowej? 

Jest to rozwiązanie dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą, a także spółki cywilne osób fizycznych. Wymogiem jest prowadzeniem wybranego rodzaju działalności. Na liście znajdują się:

  • handel detaliczny wyrobami spożywczymi, za wyjątkiem napojów o zawartości alkoholu powyżej 15‰ oraz wyrobami nieżywnościowymi, za wyjątkiem m.in. handlu paliwami silnikowymi,
  • usługi gastronomiczne,
  • usługi weterynaryjne i medyczne,
  • korepetycje,
  • usługi transportowe,
  • usługi rozrywkowe.

Zobacz też: http://www.decapitated.pl/skala-podatkowa-zasady-i-koszty/ 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here