O co chodzi w doradztwie kredytowym

0
1772

Doradztwo kredytowe to gałąź doradztwa finansowego. Agenci doradztwa kredytowego są więc odpowiednio przygotowani z zakresu wiedzy finansowej do pełnienia swojej roli wsparcia klienta podczas podejmowania kredytu.

Czym jest doradztwo kredytowe?

Doradztwo kredytowe to usługa polegająca na zwróceniu się w sprawach związanych z kredytem do specjalisty, który dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu pomoże nam podjąć decyzje kredytowe. Profesjonalne doradztwo kredytowe wbrew powszechnej opinii nie polega na „wciskaniu” kredytu. W pełni profesjonalna usługa doradztwa kredytowego pomoże nam zaoszczędzić tysiące złotych już na etapie wyboru kredytu. Doradcy kredytowi klasyfikują się do kategorii doradców finansowych i często mogą wesprzeć swoją wiedzą również w zakresie inwestowania, ubezpieczeń oraz innych spraw finansowych.

Na czym dokładnie polega współpraca z doradcą kredytowym?

Doradca finansowy podczas współpracy z klientem indywidualnym, przekazuje mu swoją wiedzę podpartą doświadczeniem, przedstawia oferty kredytowe różnych banków i pomaga wybrać najkorzystniejszą dla klienta ofertę. Doradca kredytowy zawsze działa w imieniu klienta i powinien dbać o zdobycie jak najlepszych warunków kredytu. Dodatkowo doradca pełni rolę edukatora, przedstawia kwestie związane z podjęciem się kredytu w zależności od typu i przeznaczenia kredytu. Dzięki tego typu działaniom ułatwia klientowi podjęcie decyzji oraz zapewnia mu możliwość zrozumienia swoich indywidualnych potrzeb.

Czy opłaca się korzystać z usług doradcy kredytowego?

Wiele osób ma zły obraz doradcy kredytowego. W Polsce można usłyszeć opinie, według których doradca kredytowy nie pomaga w podjęciu właściwej decyzji a wręcz przeciwnie. Te opinie jednak nie mają podstaw w obecnym świecie, gdzie doradcy kredytowi są specjalistami z zakresu finansów.

Plusy

Osoba, która podejmuje decyzję, o współpracy z doradcą kredytowym zyskuje:

  • Obiektywne porady kredytowe.
  • Dostęp do ofert większości banków udzielających danego kredytu.
  • Dostęp do specjalisty, który wyjaśni wszystkie wątpliwe kwestie.
  • Wsparcie podczas każdego etapu zawierania kredytu.
  • Zaoszczędzenie środków dzięki wyborowi najkorzystniejszej oferty.
  • Niektórzy doradcy kredytowi mają możliwości otrzymania specjalnych rabatów, które nie byłyby możliwe dla klientów indywidualnych.

Minusy

Jednak jak wszystko współpraca z doradcą również ma swoje wady, którymi są:

  • Należy wybrać odpowiedniego doradcę kredytowego z doświadczeniem, ponieważ w przeciwnym wypadku możemy zostać wprowadzeni w błąd.

Kto powinien korzystać z usług doradcy kredytowego?

Nad skorzystaniem z usług doradcy kredytowego powinien zastanowić się praktycznie każdy, kto nie posiada dużej wiedzy o rynku kredytowym. Przeciętna osoba nie jest świadoma realiów kredytowych oraz tego, na jakie elementy zwrócić uwagę podczas zawierania umowy. Doradztwo kredytowe to wsparcie zarówno z dziedziny finansów jak i prawa, pomoże on zrozumieć nam umowę przed jej podpisaniem, dzięki czemu nie będzie żadnych niejasności. Opłata za usługę zazwyczaj zwraca się już na etapie wybrania kredytu, ponieważ unikniemy wyboru mniej opłacalnego, wyższego kredytu lub kredytu bardziej ryzykownego z gorszymi warunkami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here