Jakie są różnice między kredytem a pożyczką?

0
4679

Potrzebujesz dodatkowego zastrzyku gotówki? W takim przypadku masz przed sobą szeroką gamę ofert w bankach i firmach pozabankowych. Często wtedy naprzemiennie posługujemy się terminami „kredyt” oraz „pożyczka”. Warto jednak pamiętać o tym, że to dwa całkowicie odmienne produkty finansowe. Czym różnią się pomiędzy sobą?

Czym jest kredyt?

Zasadniczo kredyt jesteśmy w stanie wziąć tylko w banku. Jest to umowa, która zawierana jest pomiędzy kredytobiorcą oraz bankiem na określoną kwotę i czas oraz na konkretnych warunkach. Wobec tego definicja podobna jest do pożyczki, jednak pojawiają się też dodatkowe warunki.

Kredyt udzielany jest według Prawa bankowego, dlatego banki muszą wówczas stosować się do zawartych w nim zapisów. Kredyt jest celowy, dlatego otrzymujemy go na konkretny cel, na przykład może być to kredyt samochodowy, kredyt hipoteczny na zakup mieszkania czy kredyt inwestycyjny dla firm.

Umowa kredytowa musi mieć formę pisemną i musi zawierać dokładne informacje o wysokości kredytu, kosztach jego udzielenia, terminie zwrotu. Banki muszą też przestrzegać odpowiednich procedur przy udzielaniu kredytów, na przykład rekomendacji KNF.

Czym jest pożyczka?

Z kolei pożyczka, w odróżnieniu od kredytu, jest regulowana przepisami prawa zawartymi w Kodeksie cywilnym. Pożyczki może dawać każdy, kto jest właścicielem pieniędzy, nie tylko banki, ale również firmy pożyczkowe czy osoby prywatne. Pożyczkę możemy zaoferować sąsiadowi, ale nie będzie ona już kredytem.

Pożyczki cechują się mniej precyzyjnymi warunkami – w przypadku pożyczki do 500 złotych nie ma wymogi zawierania jej na piśmie, w umowie nie musimy też zawierać terminu spłaty. Pożyczka może być też udzielona nieodpłatnie. Ponadto pożyczkę możemy wziąć na dowolny cel.

Jeśli szukasz dobrych pożyczek, zajrzyj już teraz na stronę internetową KredytOK.pl. To tutaj czeka na ciebie pełna gama atrakcyjnych ofert dostępnych na terenie całego kraju, również przez telefon. Zajrzyj już teraz na KredytOK.pl i wybierz pożyczkę odpowiednią dla siebie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here