Ile lat po śmierci spadkodawcy można domagać się zachowku?

0
65

Ile lat po śmierci spadkodawcy można domagać się zachowku?

Ile lat po śmierci spadkodawcy można domagać się zachowku?

W polskim prawie spadkowym istnieje instytucja zwana „zachowkiem”, która ma na celu zabezpieczenie interesów najbliższych członków rodziny spadkodawcy. Zachowek to część majątku, która przysługuje ustawowo uprawnionym osobom, nawet jeśli zostały one pominięte w testamencie. Jednakże, istnieje określony czas, w którym można domagać się zachowku po śmierci spadkodawcy.

Okres przedawnienia zachowku

Wg. polskiego prawa, roszczenia związane z zachowkiem przedawniają się po upływie 10 lat od dnia otwarcia spadku. Oznacza to, że osoby uprawnione do zachowku mają 10 lat na zgłoszenie swojego roszczenia. Jeśli nie zostanie ono zgłoszone w tym czasie, traci się prawo do zachowku.

Kto może domagać się zachowku?

Do zachowku mają prawo najbliżsi krewni spadkodawcy, którzy zostali pominięci w testamencie lub otrzymali mniejszą część majątku, niż im przysługuje zgodnie z ustawą. Zgodnie z polskim prawem, do zachowku uprawnieni są zstępni (dzieci, wnuki), małżonek oraz rodzice spadkodawcy.

Zachowek dla dzieci

Dzieci spadkodawcy mają prawo do zachowku, jeśli zostali pominięci w testamencie lub otrzymali mniejszą część majątku, niż im przysługuje zgodnie z ustawą. W przypadku dzieci, wysokość zachowku wynosi połowę wartości ich udziału ustawowego.

Zachowek dla małżonka

Małżonek spadkodawcy również ma prawo do zachowku, jeśli został pominięty w testamencie lub otrzymał mniejszą część majątku, niż mu przysługuje zgodnie z ustawą. Wysokość zachowku dla małżonka wynosi jedną czwartą wartości udziału ustawowego.

Zachowek dla rodziców

Rodzice spadkodawcy mają prawo do zachowku, jeśli zostali pominięci w testamencie lub otrzymali mniejszą część majątku, niż im przysługuje zgodnie z ustawą. Wysokość zachowku dla rodziców wynosi jedną czwartą wartości udziału ustawowego.

Podsumowanie

Wniosek jest taki, że osoby uprawnione do zachowku mają 10 lat od dnia otwarcia spadku na zgłoszenie swojego roszczenia. Po upływie tego terminu, roszczenia przedawniają się i traci się prawo do zachowku. Najbliżsi krewni spadkodawcy, tacy jak dzieci, małżonek i rodzice, mogą domagać się zachowku, jeśli zostali pominięci w testamencie lub otrzymali mniejszą część majątku, niż im przysługuje zgodnie z ustawą.

Wezwanie do działania: Zgodnie z polskim prawem, można domagać się zachowku do 6 lat od daty śmierci spadkodawcy. Zachowek jest prawnym uprawnieniem, które przysługuje pewnym osobom związanych z zmarłym. Jeśli uważasz, że masz prawo do zachowku, skonsultuj się z prawnikiem lub notariuszem, aby uzyskać szczegółowe informacje i porady dotyczące Twojej sytuacji.

Link tagu HTML: https://miejscy.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here