Zakup mieszkania do remontu – czy to się opłaca?

0
1834
Zakup mieszkania do remontu - czy to się opłaca?

W wielu sytuacjach życiowych myślimy o przeprowadzce i zmianie mieszkania. Najczęściej taka potrzeba pojawia się w związku z założeniem rodziny bądź też jej późniejszym powiększeniem. Jednak nie tylko ten powód wchodzi w grę.

Jeszcze kilkanaście lat temu Polacy byli znacznie mniej mobilni niż teraz. Obecnie potrzeba nowego mieszkania może być konsekwencją przeprowadzki do wielkiego miasta i znalezienia tam pracy. Nie jest tajemnicą, że zakup nowego mieszkania na rynku pierwotnym nie jest w opinii większości Polaków rozwiązaniem dogodnym ze względu na bardzo wysokie koszty takiej inwestycji przewyższające możliwości finansowe osoby zainteresowanej. Również mieszkania na rynku wtórnym nie odbiegają już zazwyczaj pod względem cenowym od mieszkań z rynku pierwotnego. Dodatkowo w obu przypadkach osoba zainteresowana zakupem musi wiązać swoją przyszłość ze spłatą kredytu hipotecznego. Taka spłata zazwyczaj kończy się dopiero przed emeryturą, Dlatego zakup mieszkania do remontu wydaje się wielu osobom rozwiązaniem idealnym. Czy aby na pewno? O tym poniżej.

Na pytanie o opłacalność takiego zakupu nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od miasta, w którym takie mieszkanie chcemy kupić, stanu mieszkania i zakresu potrzebnych robót a także od tego, czy remont będziemy przeprowadzać własnymi siłami, czy też pomoże nam ekipa remontowa. Trzeba pamiętać, że decydując się na mieszkanie na rynku pierwotnym również będziemy musieli zaplanować i przeprowadzić wykończenie mieszkania we własnym zakresie.

Podobna sytuacja może mieć miejsce na rynku wtórnym. Takie lokum może potrzebować niezwłocznego remontu bądź odświeżenia. Dlatego nie ma się co zrażać do opcji zakupu mieszkania do remontu. Oczywiście, jak w każdym przypadku nie powinniśmy podejmować decyzji bez zastanowienia. Na rynku mieszkań do remontu mamy również do czynienia z okazjami, których nie warto przeoczyć. W takim wypadku lokalizacja mieszkania powinna być w dogodnym miejscu, które będzie gwarantować wzrost wartości nieruchomości w przyszłości. Zakres prowadzonych prac nie powinien być czasochłonny i kosztowny.

Większość prac powinniśmy prowadzić we własnym zakresie. Jeżeli te warunki będą spełnione, to odpowiedź na pytanie czy opłaca się kupić mieszkanie do remontu powinna być znacznie łatwiejsza. Gdzie takiego mieszkania szukać? Najpopularniejszym źródłem ofert są oczywiście internetowe portale ogłoszeniowe. Jednak nasze poszukiwania nie powinniśmy ograniczać jedynie do rzeczywistości wirtualnej. Często w znalezieniu takiej okazji może pomóc wywieszone ogłoszenie, które zauważymy podczas spaceru po okolicy. Dlatego szukając mieszkania do remontu warto być aktywnym. Taka aktywność może się opłacić w przyszłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here