Wystąpienia publiczne szkolenie – czy warto wziąć w nim udział?

0
3272

Są osoby, które muszą dużo mówić. Wynika to chociażby ze specyfiki ich zawodu. Jednak nie zawsze ich przemówienia są takie, jakich oczekują. Czy zatem warto wziąć udział w szkoleniu z wystąpień publicznych?

Praca z ludźmi pracą ze słowem

Politycy, nauczyciele, handlowcy, dyrektorzy, prezenterzy telewizyjni – praca ich wszystkich polega na mówieniu. Od tego, czy w odpowiedni sposób przekażą to, co chcą powiedzieć zależy ich sukces lub porażka. Jeżeli polityk nie będzie potrafił płynnie artykułować swoich myśli, bardzo szybko skończy się jego kariera. Z kolei nauczyciel musi przekazywać wiedzę w sposób łatwo przyswajalny dla dzieci czy nastolatków, jednocześnie pamiętając o tym do kogo mówi. Podobnie pracownicy wysokiego szczebla, handlowcy czy osoby pracujące przed kamerą. Dla nich słowo to najważniejsze narzędzie pracy, czasem nawet (w przypadku sprzedaży przez telefon) ważniejsze od ogólnej prezencji. Choć nie mają oni często do czynienia z wystąpieniami publicznymi sensu stricto, to i tak tego typu szkolenie może się im bardzo przydać.

Przełam swój strach

Jednak wystąpienia publiczne szkolenie jest nie tylko skierowane do osób, które pracują zawodowo ze słowem czy przed ludźmi. To całkiem skuteczny sposób na przełamanie swojej nieśmiałości. Wiele z nas nie lubi tłumów, znajdowania się w centrum uwagi, o przemawianiu przed obcymi nie wspominając. Niekiedy czujemy się niezręcznie nawet, gdy nasi znajomi czy rodzina śpiewają nam „sto lat” na urodzinach. A co tu dopiero mówić o staniu na scenie przed salą pełną ludzi. Jeżeli ty też nie czułeś się pewnie, gdy miałeś zadeklamować wiersz na języku polskim, czy wygłosić prezentację na studiach, pomyśl o odbyciu szkolenia z wystąpień publicznych. Strach siedzi w twojej głowie i podobnie, jak wiele innych osób, paraliżuje. Sprawia, że zapominasz, co chciałeś powiedzieć, gubisz się w swoim wystąpieniu, jąkasz i pocisz. To nie jest przyjemne doznanie, z którym jednak możemy sobie poradzić. Szkolenie z wystąpień publicznych to jeden ze sposobów.

Wystąpienia publiczne szkolenie – ciągle się rozwijaj

Jednak umiejętność płynnego mówienia przydaje się nie tylko w pracy, czy do przełamywania lęków Wystąpienia publiczne szkolenie jest skierowane również do osób, które chcą się rozwinąć. Już dawno skończyły się czasy PRL, gdzie każdy miał pracę w jednej i tej samej firmie aż do emerytury. Dziś trzeba dbać o to, by ciągle poszerzać swoje umiejętności. W przeciwnym razie możemy „wypaść z gry” i stracić pracę lub nie otrzymać awansu. Na tej stronie nauczysz się, jak powinno wyglądać perfekcyjne wystąpienie publiczne. Czy warto z niego skorzystać? Jeżeli czujesz, że nie jesteś najlepszym mówcą, szukasz nowej, innej pracy lub po prostu słowo mówione jest niezbędne w twojej branży – zdecydowanie tak. Zwłaszcza, że wystąpienia publiczne to nie tylko przemawianie przed tłumem. Sprawdzają się również w codziennych sytuacjach. Gdy wielu ludziom „brakuje słów”, by o czymś powiedzieć, ty możesz być zawsze postrzegany jako erudyta o nienagannej dykcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here