Własna firma czy etat?

0
3766

Zarówno praca na etacie, jak i prowadzenie własnej działalności gospodarczej ma swoje plusy i minusy. Chociaż obecnie nie ma większych problemów z założeniem własnego biznesu, to już jej prowadzenie może przysporzyć wiele trudności. Podobnie jest ze znalezieniem dobrze płatnej pracy i to takiej, której nie będziemy traktować jak kary czy przymusu. Nie każdy jest w stanie udźwignąć odpowiedzialności i obowiązków wynikających z prowadzenia własnego biznesu, tak jak nie każdemu z nas uśmiecha się siedzenie ośmiu godzin w jakiejś korporacji. Co więc wybrać – pracę na etat czy też może skusić się na własną działalność?

Praca na etat

Zaletą pracy na etat jest to, że pracownik zazwyczaj wie, o której godzinie skończy danego dnia pracę. Oczywiście są też i takie sytuacje, kiedy to trzeba zostać po godzinach czy też dokończyć pracę w domu. Pracując dla kogoś, liczy się to, jak wysoko stoimy w hierarchii firmy. Inaczej będzie wyglądać sytuacja w przypadku zwykłego pracownika szeregowego, a managera odpowiedzialnego za sztab ludzi. Jednakże w większości przypadków każdego dnia wracamy o ustalonej godzinie, dzięki czemu możemy znacznie lepiej rozplanować sobie dzień i przeznaczyć go zarówno na swoje pasje, obowiązki domowe czy też poświęcić znajomych lub rodzinie. Korzystne w pracy na etacie jest też to, że możemy liczyć na stałe dochody, czyli chociażby na comiesięczne wypłacenie minimalnej pensji. Im lepiej będziemy wypełniać powierzone zarobki, tym zwiększa się szansa na otrzymanie awansu i lepszej płacy. W przypadku pracy n etacie nie trzeba martwić się o księgowość, formalności, VAT, ZUS ani też o inne rozliczenia. Są też minusy. Pracując dla kogoś, pracujemy nie na własne nazwisko, tylko dla danego przedsiębiorcy. Mamy ograniczony urlop, a ponadto często czujemy się wręcz wyczerpani po powrocie z pracy.

Własna działalność

Mając własną firmę, robimy to, co lubimy, a więc coś, co chociaż w jakimś stopniu nas pasjonuje i sprawia przyjemność. Możemy zaplanować datę i długość urlopu według własnych potrzeb,. Ponadto sami decydujemy o tym, w jakim kierunku będziemy się dalej rozwijać. Plusem jest także to, że prowadząc własny biznes, można liczyć na znacznie większe zarobki, niż ma to miejsce w przypadku pracy na etacie. Nikt też nie stoi nad nami i nie dyryguje, gdyż sami jesteśmy szefami. Plusem jest także elastyczny czas pracy. Minusem zaś są niepewne zyski, ponoszenie odpowiedzialności za wszystkie decyzje, konieczność poświecenia dużej ilości czasu w rozwój biznesu i pieniędzy w inwestycje. Trzeba jeszcze pamiętać o podatkach i kontrolach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here