Urlop macierzyński a urlop wypoczynkowy

0
2146
urlop macierzyński a urlop wypoczynkowy

Czas, kiedy matka zaczyna nową przygodę życia i w związku z tym udaje się na urlop macierzyński, nie zawsze wie, ile tak naprawdę należy jej się z tytułu urodzenia dziecka. Warto wiedzieć, że nie tylko urlop macierzyński jest czasem, jaki można wykorzystać na przebywanie z dzieckiem w pierwszych chwilach jego życia. W kwestii urlopu warto wiedzieć, że łącznie urlop rodzicielski oraz macierzyński trwa w sumie pięćdziesiąt dwa tygodnie. W tym czasie matka ma prawo do pobierania zasiłku macierzyńskiego – to dlatego tak ważne jest posiadanie odpowiednich umów ze swoimi pracodawcami. Coraz więcej kobiet chętnie sięga po tę możliwość oraz po dodatkowe pieniądze, jakie należą się z tytułu urodzenia dziecka.

Nie tylko urlop macierzyński – jeszcze urlop wypoczynkowy

Jeśli chodzi o możliwości, jakie mają mamy w związku z narodzinami dziecka, jest całkiem sporo. Warto dodać, że bardziej świadome swoich praw kobiety chętnie wykorzystują również  możliwość wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego tuż po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Tutaj jest jednak jedno „ale” – prawo do dodatkowego wolnego mają jedynie kobiety zatrudnione na etat w oparciu o umowę o pracę – w przypadku umów „śmieciówek” kobieta tuż po zakończeniu urlopu macierzyńskiego jest zmuszona wrócić do pracy. W prawie pracy zapisane jest również bardzo ważne stwierdzenie, a mianowicie, że żaden pracodawca nie może odmówić mamie wykorzystania jednego urlopu zaraz po drugim, nawet jeśli pracownica wystąpi o wykorzystanie całego przysługującego jej urlopu, w tym urlopu zaległego.

Urlop macierzyński a wypoczynkowy –ile trwa?

Ilość dni urlopu wypoczynkowego zależy przede wszystkim od stażu pracy zatrudnionej osoby i wynosi albo 20, albo 26 dni. W przypadku liczenia dni urlopu wypoczynkowego tuż po macierzyńskim trzeba jeszcze pamiętać, że liczone są jedynie dni pracujące – sobót ani niedziel nie wlicza się do wolnych dni, spędzonych w domu z dzieckiem. Warto również wtedy odbierać swój zaległy urlop.

urlop macierzyński a urlop wypoczynkowyWykorzystanie urlopu – jakie zasady obowiązują?

Pracownica nie musi jednak wykorzystywać całego urlopu tuż po urlopie macierzyńskim. Ma prawo do wykorzystania go w dowolnym momencie roku – ważne, aby to było w roku bieżącym, w którym urlop obowiązuje. Może to być nawet pół roku po powrocie do pracy i pracodawca musi zgodzić się na jego przyjecie do wiadomości. Ponadto pracodawca ma obowiązek „wysłać” pracownika na obowiązkowy urlop najpóźniej do ostatniego dnia września danego roku kalendarzowego. W przypadku urlopów nie jest możliwe zamienienie ich na żadne dobra materialne, na przykład na świąteczne bony lub dodatkowe pieniądze. O oddanie dni wolnych od pracy można rościć sobie prawo nawet do trzech lat od konieczności jego udzielenia przez pracodawcę. Długość urlopu wypoczynkowego nie może być skrócona przez wzgląd na urlop macierzyński. Jeśli pracujesz krócej niż 10 lat, należy ci się 20 dni urlopu, jeśli ponad 10 lat – dokładnie 26 dni urlopu w ciągu roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here