Chociaż w prawie polskim niedługo mają nastąpić rewolucyjne zmiany w związku z umowami oraz sposobem zatrudniania pracowników przez firmy, wciąż jedną z najpopularniejszych form zatrudnienia jest umowa zlecenie oraz umowa o dzieło. Te, których najbardziej się boimy, wciąż nad nami panują. Jaka jest jednak zasadnicza różnica między nimi i czy którąś z nich można uznać za korzystniejszą dla siebie?
Czym jest umowa o dzieło?
W przypadku umowy o dzieło zawiera się ją pomiędzy zleceniodawcą, a osobą przyjmującą wykonanie jakiegoś określonego dzieła, za które ma otrzymać obiecane, również w umowie, wynagrodzenie. Celem, jaki widnieje w umowie, jest stworzenie konkretnego tworu, a więc dosłownie „dzieła”. Może to być zarówno materialna, jak i niematerialna rzecz, począwszy od wykonania mebli na zamówienie, przez przepisanie książki do wersji edytowalnej, a także stworzenie strony internetowej od podstaw. Umowa o dzieło będzie obejmować również naprawy czy przeróbki – tak, aby ich efekt był namacalny. Tak wygląda umowa o dzieło, a umowa zlecenie?
Jak wygląda umowa zlecenie
To obecnie najczęściej występująca forma legalnego zatrudnienia, jeśli pracodawca szuka oszczędności na swoich pracownikach lub nie kwapi się do ponoszenia dodatkowych kosztów, pochodzących chociażby z konieczności wysłania pracownika na badania okresowe czy szkolenia BHP. Po podpisaniu umowy zlecenia pracownik zobowiązany jest do wykonywania określonych czynności prawnych, za co otrzymuje określone w umowie świadczenie. Jednak tutaj mamy pewną różnicę – o ile w umowie o dzieło przyjmujący zlecenie jest w pełni odpowiedzialny za efekt końcowy, tak w tym przypadku – nie. Wymogiem jest jedynie wykonywanie swoich powinności samodzielnie oraz z dołożeniem wszelkich starań.
Umowa o dzieło a umowa zlecenie – stawka godzinowa
W prawie pracy co chwilę następują zmiany. Wraz z nowym rokiem 2018 weszła w życie kolejna zmiana, tym razem dotycząca minimalnej wysokości wynagrodzenia dla osób zatrudnionych w oparciu o umowę zlecenie czy umowę o dzieło. Stawka ta obecnie wynosi nie mniej niż 13,70 złotych na godzinę. Aby stawka godzinowa była przestrzegana, konieczne jest ewidencjonowanie pracy osób, które zatrudnione są właśnie w taki sposób. W przypadku osób zatrudnionych w oparciu o umowę o dzieło zmiany nie mają znaczenia – stawka określona jest raz i wpisana jako punkt w umowie.
Składki odprowadzane do ZUS-u
Opłacenia przez pracodawcę jakiś świadczeń wymaga umowa o dzieło, a umowa zlecenie? Umowy te różnią się także pod tym względem. Jeśli chodzi o umowę o dzieła, biorący zlecenie nie ma możliwości skorzystania z żadnych ubezpieczeń – ani z ubezpieczenia emerytalnego, ani z chorobowego, rentowego, wypadkowego czy zdrowotnego. Inaczej jest z umową zleceniem – ta musi być opodatkowana wszystkimi obowiązkowymi składkami, a więc emerytalną, chorobową, wypadkową czy rentową. Konieczne jest również odprowadzanie ubezpieczenia zdrowotnego, ale jedynie do momentu, kiedy pracownik osiągnie miesięczny przychód wynoszący minimalne wynagrodzenie, jakie w danym roku obowiązuje.