W sieci nie brakuje ofert związanych z załatwianiem czy udzielaniem pomocy w przypadku „trudnych kredytów”, a więc takich, które są problemem zarówno dla jednej, jak i dla drugiej strony – niezależnie od tego, czy posiadasz spore zadłużenie w obecnie spłacanym kredycie, czy bezskutecznie starasz się o przyznanie kredytu, chociaż widniejesz na przykład w BIK-u czy KRD. Czy prawdą jest jednak, że faktycznie istnieje coś takiego, jak „trudny kredyt”?
O jakich osobach mowa?
W niektórych przypadkach, nawet wykazując ogromne chęci, bank zwyczajnie nie udzieli kolejnej (a nawet pierwszej) pożyczki czy kredytu bankowego. W takich chwilach jedyną deską ratunku okazują się firmy parabankowe, oferujące produkty finansowe dla tych, którym nikt takich zobowiązań nie chce udzielić. Najczęściej do trudnych kredytów zaliczane są te, których starający się o nie są wpisane do tak zwanego rejestru dłużników, prowadzonego przez BIK, czyli Biuro Informacji Gospodarczej. Do niego zaliczają się również KRD, Infmonitor oraz ERIF lub wpisanych d rejestru przez Związek Banków Polskich, prowadzący Bankowy Rejestr Niesolidnych Klientów. W grupie trudnych kredytów można znaleźć również przypadki osób o nieudokumentowanych źródłach dochodów czy nieposiadających ich stałego źródła, otrzymujących wynagrodzenie w różnej wysokości, mające na sobie komornika czy mające problemy osobiste, związane z chorobą lub wypadkiem.
Nie wszystko złoto
Pomocy w uzyskaniu trudnych kredytów udzielają firmy pożyczkowe, a nie same banki – trzeba więc koniecznie pamiętać, że nie są one w żaden sposób kontrolowane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z którejś z nich, warto sprawdzić w Internecie lub na forach opinie innych użytkowników – w ten sposób najprościej można dowiedzieć się, czy firma faktycznie wywiązuje się ze swoich obietnic. Ważne jest także sprawdzenie warunków umowy oraz sposobu naliczanych prowizji – nic przecież za darmo. W przypadku rzetelnych, faktycznie dobrze prosperujących firm prowizja będzie naliczana dopiero wtedy, kiedy całą transakcja zakończy się sukcesem, a na koncie klienta pojawią się pieniądze.
Co można znaleźć w ofercie firm?
Samych firm pożyczkowych jest dzisiaj dosłownie całe multum – aby się przebić przez całą masę świetnie prosperującej konkurencji, muszą wychodzić do klienta z nowymi, ciekawymi ofertami, jakich nie będzie w stanie zapewnić nikt inny. Większość instytucji finansowych dzieli się w oddziałach na te zajmujące się jedynie firmami oraz na te związane ze sprawami cywilnymi. Pomoc w uzyskaniu trudnych kredytów mogą liczyć firmy mające sześć miesięcy od założenia działalności, wszelkiego rodzaju spółki oraz firmy, podmioty ubiegające się kredyty bez ZUS oraz bez zaświadczeń, posiadający spóźnienia w BIK nawet do dziewięćdziesięciu dni bez konieczności posiadania poręczycieli. W przypadku osób fizycznych najczęściej są to osoby od 18 do 80 roku życia, bez rekomendacji T, z możliwością łączenia dochodów, aż do dziesięciu lat spłaty czy z umowami o pracę na czas określony.