Czujesz, że nie jesteś ostatnio w najlepszej formie umysłowej? Masz trudności z koncentracją, a rozwiązywanie prostych problemów i zapamiętywanie sprawia Ci pewne problemy? Być może to dobry moment, żeby do codziennej rutyny wprowadzić trening mózgu. Wystarczy, że poświęcisz choćby kilka minut dziennie na proste ćwiczenia na pamięć i koncentrację, a szybko odzyskasz jasność umysłu. Jak się za to zabrać? Oto kilka podpowiedzi, które mogą Ci pomóc!
Twój mózg potrzebuje treningu?
By zachować pełną sprawność mózgu na długie lata, niezwykle ważne jest ciągłe dostarczanie mu nowych wyzwań i bodźców, które stymulują jego pracę. Różnorodne ćwiczenia pamięciowe, zagadki, szarady i przeróżne inne czynności wymagające od mózgu pewnego zaangażowania sprawiają, że połączenia między neuronami zostają wzmocnione. Wzrasta też szybkość przesyłania informacji między nimi. Regularny trening mózgu może więc przynieść zauważalną poprawę jego funkcjonowania.
Trening mózgu – jak ćwiczyć mózg?
Podobnie jak w przypadku aktywności fizycznej, tak i w kwestii treningu mózgu mamy do wyboru szereg różnych możliwości. Wszystkie aktywności, które stymulują pracę mózgu i zmuszają go do działania na pełnych obrotach, spełnią tutaj swoje zadanie. Wśród świetnych i skutecznych ćwiczeń, na których można oprzeć swoją codzienną „umysłową gimnastykę”, warto wskazać m.in.:
- Uczenie się języków obcych. Zgłębianie tajników obcej gramatyki i przyswajanie kolejnych nowych słówek z angielskiego, francuskiego czy rosyjskiego to idealny sposób na dostarczenie mózgowi nowych stymulujących bodźców. Jeśli nie masz w domu żadnych podręczników językowych, to żaden problem – mnóstwo ciekawych i darmowych treści ułatwiających naukę znajdziesz w internecie.
- Rozwiązywanie krzyżówek i innych szarad. Podczas główkowania nad kolejnymi hasłami, które należy wpisać w odpowiednie pola krzyżówki, mózg wykonuje niełatwe zadanie – musi bowiem odnaleźć w swoich zasobach pasującą informację. Najbardziej stymulujące dla umysłu są trudniejsze zadania, takie jak np. jolki, szyfrokrzyżówki czy sudoku, ale zwykłe panoramiczne też nieźle rozgrzeją szare komórki!
- Aplikacje pełne łamigłówek i zadań. Twój smartfon też może się okazać skutecznym narzędziem ułatwiającym trening mózgu. Ściągnij jedną z darmowych aplikacji, które codziennie podpowiadają dostosowane do Twoich potrzeb i możliwości ćwiczenia na pamięć oraz inne zadania, które wprawią szare komórki w ruch.
Należy jednak pamiętać, że aby mózg pracował prawidłowo, oprócz regularnego treningu należy mu też zapewnić odpowiednią ilość odpoczynku – niezwykle ważny jest długi, głęboki sen (7-8 h na dobę), a także wygospodarowanie czasu na pełen relaks i słodkie „nicnierobienie”. Duży wpływ na harmonijne funkcjonowanie mózgu ma też zdrowa, zbilansowana dieta pełna warzyw, owoców oraz produktów pełnoziarnistych.