Studia psychologiczne

0
1865

Większości z nas wydaje się, że wystarczą niewielkie kłopoty sercowe czy konflikt z bliskimi, żeby o psychologii człowieka, jego ukrytej naturze czy popędach wiedzieć dosłownie wszystko. Prawda jest jednak zwykle zupełnie inna – wiemy raczej niewiele, dopóki faktycznie nie odbierzemy odpowiedniej wiedzy na uczelni wyższej. Do tego jednak trzeba się odpowiednio przygotować.

Jakie są studia psychologiczne?

studia psychologiczneNieraz można spotkać się z opinią, że studia psychologiczne wybierają jedynie te osoby, które mają problemy z radzeniem sobie z własnymi problemami emocjonalnymi i w ten sposób szukają odpowiedzi na nurtujące je pytania. Psychologia jest niezwykle pasjonującym tematem, który zaczyna prędzej czy później interesować każdego, dla kogo wyzwania intelektualne to prawdziwa gratka. Jeśli chodzi o same studia psychologiczne, jest to przede wszystkim refleksja związana z miejscem człowieka na ziemi oraz jego rozległych relacjach z otoczeniem. Aby mieć szanse dostania się na ten kierunek trzeba mieć sporo szczęścia i naprawdę dobre wyniki z matury, ponieważ chętnych na ten kierunek każdego roku naprawdę nie brakuje.

Przygotowanie i aplikowanie na studia

Większość kandydujących na tego rodzaju studia zaczyna się przygotowywać już znacznie wcześniej, żeby nie zostać niemile zaskoczonym w momencie, kiedy będzie już na przykład zdecydowanie za późno. Warto odpowiednio wcześnie przejrzeć wymagania uczelni, na jaką się wybieramy oraz awaryjnie uczelni, którą będziemy brać pod uwagę w drugiej lub w trzeciej kolejności. Dobrze jest rozwijać swoje zainteresowanie przede wszystkim naukami humanistycznymi – nie tylko językiem polskim, ale również historią czy wiedzą o społeczeństwie. Istotne są jednak również kierunki ścisłe, a wiec chemia, matematyka czy biologia, ponieważ studia psychologiczne związane są również z nimi i również takie przedmioty w większości są brane pod uwagę przez komisje rekrutacyjne.

Studia psychologiczne w praktyce

Już na początku studiów psychologicznych młodzi studenci zostają zaskoczeni ilością możliwych podejść do zagadnienia człowieka oraz jego zakamarków psychiki. Psychologia jest wielopojęciowym zagadnieniem, który w zależności od wybranej specjalizacji otwiera bardzo wiele nowych, dotąd nie branych zupełnie przez studenta pod uwagę, możliwości.

Nie tylko suche fakty

Jednym z najistotniejszych kwestii, poruszanych na studiach psychologicznych, które również jednocześnie wywierają największy wpływ na samych studentów, są odbywane praktyki. Oczywiście miejsce ich odbywania się jest uzależnione od wybranej specjalizacji, zdarzają się jednak szpitale psychiatryczne, więzienia, szkoły specjalne, MOPS-y oraz inne instytucje, w których przetrwają jedynie najodporniejsi. Często to właśnie tego typu praktyki weryfikują podejście studentów do nauczanego kierunku. To jednak nie wszystko – podczas praktyk studenci zapoznawani są często z konkretnymi przypadkami cierpiących na najróżniejsze schorzenia pacjentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here