Studia lekarskie

0
2012
Studia lekarskie


O lekarzy specjalistów w zasadzie każdej dziedzinie pacjenci się wręcz zabijają, a kolejki, nawet prywatnie, zdecydowanie nie maleją. To jedynie potwierdza fakt, że wciąż warto męczyć się na trudnych i trwających niemało studiach medycznych. Własna praktyka lekarska czy nawet praca na etat w szpitalu to dzisiaj wciąż jeden z najbardziej cenionych zawodów w Polsce. Jak jednak wyglądają z bliska studia lekarskie?

Z czym kojarzą się nam studia lekarskie?

studiaNajczęściej o studentach medycyny mówi się, że przed egzaminami zapominają, co to jest sen i wiedzą jedynie, że trzeba zakuwać. Faktycznie, pracy nie brakuje, nie brakuje również nauki, ale podobno da się do tego przyzwyczaić. Szczególnie, jeśli perspektywy dalszej kariery są naprawdę obiecujące. Jeśli już zostało się przyjętym na pierwszy rok studiów, wakacje przed ich rozpoczęciem najlepiej jednak spędzić na odpoczywaniu i ładowaniu baterii.

Jak można się przygotować?

Nie uczcie się na zapas – z książkami będziecie oswajać się dopiero wtedy, kiedy będziecie wiedzieć, jakie są wymagania oraz podstawy programowe dla pierwszego roku. Możecie za to odpowiednio wcześnie zadbać o wynajęcie odpowiedniego mieszkania – kawalerki czy pokoju, w którym będzie wam się dobrze uczyło. Warto również odpowiednio wcześnie zakupić sobie fartuch oraz buty medyczne, a także fartuch prosektoryjny, bo te przydają się najczęściej już w pierwszym tygodniu zajęć. Co do samych przerw i czasu wolnego, można, a nawet trzeba go znaleźć. Zdecydowanie najwięcej nauki jest w pierwszym roku studiów, jednak przy dobrej organizacji czasu można znaleźć miejsce dla rodziny, sportu czy ukochanych pasji.

Dwa kierunki w jednym czasie, czy to możliwe?

Część studentów decyduje się na studiowanie jednocześnie dwóch kierunków, chociaż w przypadku medycyny wydaje się być to raczej niemożliwym. Jeśli chcesz studiować coś pokrewnego medycynie, na przykład dietetykę czy fizjoterapię, część zajęć możesz przepisać. Jeśli interesują cię inne zagadnienia, najlepiej jest poprosić o indywidualny tok studiów. Takich przypadków jest niewiele, ale oczywiście – zdarzają się. I można przy tym nie zwariować.

Obraz lekarza – jak jest naprawdę?

W przypadku zawodu lekarza konieczne jest opanowanie, cierpliwość, ale również empatia, a także – gruboskórność. Wielu studentów zaczyna się już na samym początku zastanawiać, czy będzie w stanie poradzić sobie z cierpieniem ludzi oraz och różnorodnymi schorzeniami. Cóż, studia medyczne wymagają od nas w trakcie ich trwania wyrobienia w sobie pewnego rodzaju odporności, która pozwoli na normalne funkcjonowanie oraz pracowanie. Studia medyczne są na tyle specyficzne, że pozwalają na zabranie się za nie często wtedy, kiedy inne opcje zawiodły. Spora część studentów zdążyła rozpocząć, a nawet skończyć inne kierunki i popracować w konkretnych miejscach i zawodach, zanim zdecydowała się na zmiany w swoim życiu – oraz kolejne studia. W przypadku studentów medycyny zdarzają się więc nawet dwudziestopięciolatkowie czy trzydziestolatkowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here