Studia archeologiczne

0
3088
studia archeologiczne

Wykopaliska, ślęczenie godzinami w piasku z malutkim pędzelkiem – tak postrzegamy typowego archeologa. Najczęściej również daleko podróżującego. Rasowy Indiana Jones – to bohater większości kandydatów na stanowiska archeologa. Jakie są jednak fakty związane z tym zawodem i jak wyglądają te interesujące studia? A wreszcie – to się do nich nadaje?

W jaki sposób zacząć przygodę ze studiami archeologicznymi?

Wiadomo, że przygotowanie do wymarzonych studiów należy zacząć już o wiele wcześniej, aby podczas matury czy rekrutowania się na odpowiednią uczelnię nie było żadnego zaskoczenia. W przypadku większości uczelni wystarczy poza wymaganymi przedmiotami zdawać jeszcze w zakresie rozszerzonym historię, geografię, historię sztuki, język łaciński lub grecki albo wiedzę o społeczeństwie. W przypadku zdawania międzynarodowego egzaminu maturalnego wymagane jest zdanie jednego z przedmiotów: geografii, historii, języka greckiego lub łacińskiego na poziomie HL. Ci zostaną zaproszeni na odbycie rozmowy kwalifikacyjnej. Trzeba również pamiętać przy wybieraniu języków, że obecnie w zasadzie w pracy każdego archeologa niezbędna jest bardzo dobra, a wręcz znakomita znajomość języka angielskiego.

studia archeologiczne

Studia archeologiczne – jak wyglądają w praktyce?

Nie ma osoby, która by twierdziła inaczej, niż tylko, że studia archeologiczne są wyjątkowe, specyficzne i zdecydowanie – nie dla każdego. Podczas studiów adepci archeologii mają do czynienia nie tylkoz suchymi wykładami w aulach, ale również z ćwiczeniami czy praktykami. Te ostatnie zawsze budzą największe emocje i kontrowersje. Najczęściej dopiero wtedy studenci przekonują się, jak wiele interesujących, archeologicznych rzeczy kryją miasta, w których żyją oraz studiują. Specjalistyczne pracownie oraz laboratoria, a także wakacyjne praktyki w ciekawych i niecodziennych miejscach to znakomite okazje, żeby przekonać się, jak zawód archeologa wygląda w praktyce. Jeśli pójdziesz na studia archeologiczne na odpowiednią, a więc dobrą, posiadającą renomę i kontakty uczelnię, masz spore szanse na znalezienie pracy zagranicą – nie tylko tą najbliższą, ale również na innych kontynentach.

Nie tylko archeologia

W przypadku studenta archeologii ważna jest nie tylko doskonała znajomość języków, w  tym języków antycznych oraz uważanych za martwe, ale także wszystkie przedmioty związane z człowiekiem oraz jego kulturą, a więc antropologia kulturowa,  etnologia. W toku studiów poznawane są jeszcze tajniki geologii, numizmatyki, statystyki czy archeologii związanej z innymi krajami. Każda szkoła wyższa ma inny, indywidualny plan zajęć, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zajrzeć na witrynę www tej jednej, wybranej i konkretnej. Archeolog musi cieszyć się doskonałym zdrowiem i odpornością, a także musi być gotowy na niełatwą i żmudną pracę fizyczną. Trzeba także być gotowym na różnorodne wyjazdy, czasem nagłe – w różne odległe zakątki świata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here