Pieniędzy do życia potrzebuje absolutnie każdy z nas, a jak powszechnie wiadomo, nie zawsze nasza codzienna praca zawodowa daje nam możliwości zarobienia takich sum, jakich byśmy sobie życzyli. Właśnie w takich momentach – kiedy planujemy remont mieszkania, dawno odkładane wakacje czy studia dzieci – zaczynamy poszukiwać dodatkowego, alternatywnego źródła dochodu, które zapewni nam zapełnienie luki w portfelu. Warto też pamiętać, że kreatywność nieraz naprawdę popłaca.
Zacznij od sprzedawania
W pierwszej kolejności, żeby nieco zarobić, wystarczy… przejrzeć wszystkie swoje rzeczy osobiste. Z całą pewnością w czeluściach szaf znajdziemy nigdy nie włożony sweter czy książki, które dostaliśmy w prezencie, a są kompletnie nie w naszym guście – podobnie jak perfumy, stare meble czy cała masa innych i z całą pewnością niepotrzebnych przedmiotów. Sposobem na zarobek jest więc zrobienie porządków i niejako odgracenie mieszkania z niepotrzebnych rzeczy.
Sprawdź oferty bankowe i inwestuj
Jeśli masz już trochę gotówki odłożone, możesz poszukać atrakcyjnych lokat bankowych. Najczęściej im dłuższa lokata, tym korzystniejsze warunki. Pieniądze w ten sposób samodzielnie zarabiają, a ty nie wkładasz w ich pomnażanie najmniejszego nawet wysiłku. Wygląda na bardzo proste, prawda? I jest takie faktycznie. Jeśli nie znasz się na porównywaniu produktów bankowych, możesz skorzystać ze specjalnych rankingów lub z wyszukiwarek, których w Internecie naprawdę nie brakuje.
Dodatkowa praca to dobry sposób na zarobek
Najbardziej oczywistym sposobem na dodatkowe pieniądze, jeśli pozwala nam na to czas oraz zdrowie, jest znalezienie dodatkowej pracy. Wiele z tego typu prac można wykonywać przy okazji innych – na przykład surfowanie po Internecie można połączyć z rejestrowaniem się na forach internetowych oraz zostawianiem tam postów reklamowych, można bawić się w klikanie w reklamy, można w końcu skorzystać z roli copywritera, jeśli posiadasz lekkie pióro, a pisanie sprawia ci przyjemność.
Praca fizyczna – ruch i pieniądze
Oczywiście nie można również zapominać ani pomijać pracy fizycznej – to ona jest najczęściej wybieraną formą pracy dodatkowej. Można robić w zasadzie cokolwiek, co wydaje nam się sensowne lub opłacalne – od skoszenia trawnika, odśnieżania podjazdu czy chodników, grabienia liści, zrywania owoców w sezonie letnim. Poza pracami typowo sezonowymi można wybrać również opiekowanie się dziećmi czy osobami starszymi, można sprzątać po godzinach czy zajmować się popołudniowym prowadzeniem domu, korepetycjami, nauką języka obcego, nauką gry na gitarze, indywidualnymi lekcjami tańca… wszystkim. Dosłownie wszystkim, co tylko podpowie wyobraźnia. Od biedy możesz również zacząć zbierać makulaturę czy aluminiowe puszki i następnie sprzedawać je w punktach skupu. Jeśli lubisz zwierzęta, możesz podjąć się opieki nad nimi czy regularnego ich wyprowadzania na spacery.