Przewodnik po dodatkach do stylizacji na przyjęcie lub do stylizacji formalnych

0
3479
Przewodnik po dodatkach do stylizacji na przyjęcie lub do stylizacji formalnych

Kiedy w planach mamy wielkie wyjście, jedną z głównych rzeczy, o którą się martwimy jest dobór odpowiedniego stroju. Szczególne okazje takie jak gale, bale czy spotkania koktajlowe nie zdarzają się często, dlatego dla wielu z nas taka okoliczność wiąże się z koniecznością zakupienia nie tylko nowej sukienki, ale także dobrze komponujących się z nią dodatków. Jak wyglądać z klasą i nie popełnić stylizacyjnego faux pas? Oto kilka porad!

Sukienka na wielkie wyjście

Jeśli dostałaś zaproszenie na przyjęcie, musisz liczyć się z koniecznością doboru stroju, który będzie odpowiedni do okazji. Klasyczna mała czarna może się sprawdzić, choć czasem będzie zwyczajnie zbyt skromna. Na wielkie, eleganckie wyjścia zazwyczaj wybieramy suknie wieczorowe o długości do ziemi, które podkreślają wytworny charakter okazji. Przy mniej formalnych, jednakże wciąż oficjalnych wyjściach – szczególnie tych, które odbywają się w godzinach popołudniowych – obowiązującym strojem dla pań są sukienki koktajlowe.

Wybór sukienki to jednak nie wszystko. Aby stylizacja była kompletna, konieczne jest również dobranie odpowiednich dodatków. Przy oficjalnych wyjściach nie ma miejsca na przypadek – wszystko musi być dopięte na ostatni guzik i idealnie się ze sobą komponować.

Szpilki na wielkie wyjście

Przyjęło się, że na oficjalne okazje należy założyć buty na wysokim obcasie. Nie oznacza to jednak, że przy sukience wieczorowej sprawdzą się każde szpilki. Buty na wieczór różnią się od tych, które nosimy na co dzień. Zalecany jest delikatny błysk, dlatego szpilki powinny być wykonane z satyny lub lakierowanej skóry. Matowe buty nie mają charakteru wieczorowego i mogą odebrać potencjał całej stylizacji.

Przy wyborze butów powinnyśmy sugerować się przede wszystkim wybraną wcześniej sukienką. Jeżeli ma ona klasyczny krój, możemy pozwolić sobie na buty bardziej dekoracyjne, ozdobione cekinami, kamieniami czy brokatem. Nie powinnyśmy jednak przesadzać z ekstrawagancją – szpilki nabijane ćwiekami czy w zwierzęce wzory pozostawmy na mniej formalne okazje, gdyż przy oficjalnym wyjściu mogą one zostać uznane za dodatek w złym guście.

Jeżeli nasza sukienka wykonana jest z lekkiego, zwiewnego materiału, a dodatkowo ma jasny kolor, możemy dobrać do niej buty nude, które zlewając się z kolorem ciała optycznie wydłużą nogi. Klasycznym wyborem są szpilki w kolorze czarnym, jednakże mogą one obciążyć stylizację i sprawić, że całość wyglądać będzie smutno. Jeżeli nie boisz się kolorów, wybierz szpilki w kolorze sukienki, jednakże o kilka odcieni ciemniejsze niż sama kreacja.

Pamiętajmy również o fasonie buta – delikatne szpilki wyglądają dobrze przy szczupłej sylwetce. Jeżeli jednak mamy kilka nadprogramowych kilogramów, powinnyśmy wybrać buty na grubszym obcasie, aby zachować właściwe proporcje.

Torebka – niekoniecznie w kolorze butów

Jeszcze kilka lat temu panowało przekonanie, że torebka i buty powinny być w tym samym kolorze. Obecnie odchodzi się od tego trendu i dopuszcza się urozmaicanie stylizacji poprzez wprowadzenie dodatkowych akcentów kolorystycznych. Na całość nie powinny się składać jednak więcej niż trzy kolory, z czego wyrazisty powinien być tylko jeden z nich. Jeżeli przesadzimy z kolorystyką, nasza stylizacja wyglądać będzie na krzykliwą.

Ważnym aspektem jest również wielkość torebki. Im później rozpoczyna się przyjęcie, tym torebka powinna być mniejsza. Do stylizacji wieczorowych najbardziej pasują torebki-puzderka lub kopertówki noszone w ręce. Jeżeli jednak cenisz sobie wygodę, możesz wybrać torebkę na łańcuszku lub cienkim paseczku, którą nosić będziesz na ramieniu. Pamiętajmy również o proporcjach – panie o obfitych kształtach powinny unikać zbyt małych torebek, ponieważ podkreślają one nadprogramowe kilogramy.

Biżuteria – mniej znaczy więcej

Choć piękna biżuteria stanowi niewątpliwą ozdobę stylizacji, nie powinnyśmy przesadzać z jej ilością. W dobrym guście jest założenie dwóch pasujących do siebie elementów, np. kolczyków i bransoletki.

Jeżeli pozostałe elementy naszej stylizacji utrzymane są w jednolitych, stonowanych kolorach, biżuteria może być dobrym sposobem na delikatne przełamanie tej monotonii. Rewelacyjny efekt uzyskamy dobierając biżuterię z kamieniami szlachetnymi w mocnym kolorze, który będzie kontrastować z resztą naszego stroju. Ważny jest również kruszec, z którego wykonana jest biżuteria. Srebro sprawdzi się przy sukienkach utrzymanych w chłodnej tonacji, a więc zielonych, niebieskich czy fioletowych. Złotą biżuterią z powodzeniem uzupełnimy sukienki w cieplejszych kolorach, a więc żółci, czerwieni czy brązie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here