Prawnik poszukiwany! Jak wybrać adwokata?

0
2917

Wizyta w sądzie nie jest czymś, o czym marzy każdy z nas – właściwie nikt nie spodziewa się, że kiedykolwiek będzie musiał się tam pojawić. A jednak, życie pisze różne scenariusze i często nas zaskakuje. Sąd, miejsce dla wielu tajemnicze, napawa nas strachem, tak samo jak skomplikowane i niejasne dla wielu przepisy prawne. Jeśli więc chcemy odnaleźć się w gąszczu regulacji, paragrafów kodeksów, musimy mieć kogoś, kto nam pomoże i przeprowadzi nas przez ten najeżony pułapkami labirynt. W takich momentach warto rozważyć zatrudnienie adwokata. Choć może nam się to wydawać zbędnym wydatkiem, to jednak może się okazać, że brak adwokata jest zdecydowanie kosztowniejsze. Jak więc wybrać prawnika, na co zwrócić uwagę i gdzie szukać?

Szukaj globalnie i lokalnie

Trzeba przyznać, że mieszkańcy dużych miast mają ułatwione zadanie – posiadają po prostu o wiele większy wybór. Adwokat z Poznania, Warszawy, Wrocławia czy Krakowa także jest świadomym tego, że ma o wiele większą konkurencję. Kiedy więc w niewielkich miejscowościach często jesteśmy skazani na jedną osobę, tak w dużych miastach wybór jest o wiele większy. Ale to także może sprawiać problemy – skąd wiedzieć, który z nich będzie najlepszy? Musimy więc zasięgnąć opinii innych. Jeśli nie możemy zasięgnąć języka u osób, które osobiście mają jakieś doświadczenie z prawnikami, warto zainteresować się portalami prawniczymi. Uważajmy na fora, ponieważ wiele opinii pisanych jest przez samych pracowników kancelarii – lub przez ich konkurencję. Możemy również zawęzić nasze poszukiwania w sieci – na przykład, jeśli szukamy adwokata z Poznania, to przejrzyjmy lokalne fora, zadajmy pytanie na grupach na facebooku lub w innych mediach społecznościowych. To, co powinno nas najbardziej interesować, to czy profil naszej sprawy pasuje do specjalności prawnika (nie pójdziemy ze sprawą karną do kogoś, kto zajmuje się prawem pracy), jego doświadczenie i oczywiście cena.

Sprawdź rankingi

Jeśli szukamy naprawdę najlepszych z najlepszych, zerknijmy także na wszelkiego rodzaju rankingi, które zbierają opinie od prawdziwych osób. Coroczne rankingi przedstawiają także niektóre gazety, zarówno te ogólnokrajowe, jak i lokalne. W takich miejscach możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z wartościowymi opiniami. Wiele tego typu rankingów można wyszukiwać regionami i miastami, więc jeśli interesuje nas na przykład adwokat z Poznania, wystarczy skorzystać z odpowiedniego filtrowania albo wyszukiwania. To z pewnością ułatwi nam wyszukiwanie.

Spotkaj się z prawnikiem twarzą w twarz

Są jednak takie rzeczy, których nie sprawdzimy przez internet, wtedy warto zastanowić się nad osobista wizytą w kancelarii. Jeśli wybraliśmy już kilka interesujących nas miejsc, umówmy się na wstępną wizytę. Podczas spotkania nie tylko będziemy mogli przedstawić komuś kompetentnemu swój problem, ale będziemy mogli zaobserwować, jak prawnik się zachowuje – czy traktuje nas poważnie, czy wygląda na zaangażowanego, czy wiem, co powinniśmy zrobić? Oczywiście nie oczekujmy, że ktoś podczas tej pierwszej wizyty od ręki załatwi naszą sprawę, ale po kilku spotkaniach z różnymi osobami, będziemy mieli porównanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here