O pracy ochroniarzy napisano już całe dziesiątki różnorodnych artykułów nie tylko w Internecie, ale i w gazetach. Z jednej strony znamy obraz wielkich „goryli”, ledwo mieszczących się w swoich czarnych ubraniach, pilnujących wejść do Kubów czy masowych imprez, ważnych osobistości czy konwojujących wartościowe przedmioty, z drugiej codziennie spotykamy się w sklepach czy na bramach z ochroniarzami w podeszłym wieku – emerytami i rencistami. Najczęściej widząc ich zastanawiamy się, czy w chwili zagrożenia zwyczajnie nie dostaliby zawału serca. Dlaczego w takim razie przyjmowani są do pracy?
Niskie składki
Najczęściej powód zatrudnienia takich pracowników jest bardzo prosta – praca w ochronie z orzeczeniem o niepełnosprawności daje pracodawcy podstawy do płacenia zdecydowanie niższych składek ZUS-owskich lub w ogóle omijania ich płacenia. Pojawiają się za to wszędzie tam, gdzie niebezpieczne sytuacje zdarzają się bardzo rzadko albo prawie nigdy, a ich obecność ma jedynie przeszkadzać – na przykład kupującym – w podejmowaniu bardzo pochopnych decyzji. Jeśli przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu, praktycznie żaden pracownik ochrony na przykład w marketach nie posiada stosownych kwalifikacji czy umiejętności do podejmowania czynnych akcji.
Co można znaleźć w ogłoszeniach?
Ogłoszeń o pracę w ochronie z orzeczeniem o niepełnosprawności nie brakuje. W ich treści najczęściej można znaleźć informacje, że pracodawca, czyli agencja ochrony, poszukuje osób dyspozycyjnych, przygotowanych do pracy w dwunastogodzinnym wymiarze godzinowym, zaangażowanych w powierzone mu zadania, odpowiedzialnych oraz oczywiście posiadających odpowiednie orzeczenia. Powodem takiego stanu rzeczy są również organizowane dofinansowanie, których fundatorem jest Państwowy Fundusz Rehabilitacyjny Osób Niepełnosprawnych. Działa to w następujący sposób – pracodawca osoba, która jest zatrudniona i ma pierwszą grupę, dostaje czterdzieści procent wynagrodzenia liczonego według najniższej krajowej. Pracodawca osoby, która ma drugą grupę, dostaje od funduszu równe sto procent, a więc dla zatrudniającej takiego pracownika firmy jest to czysty zysk.
Praca w ochronie z orzeczeniem o niepełnosprawności – zakazy
Każdy pracownik, a więc również ten z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz jego praca podlegają prawnemu unormowaniu. Osoba taka nie może w świetle prawa pracować dłużej niż ustawowe osiem godzin dziennie, a tygodniowo więcej niż czterdzieści godzin. Nawet tutaj jednak można znaleźć wyjątki, które pozwalają na zatrudnianie na dwunastogodzinnych zmianach. W opisanych wyjątkach wymienione są osoby pracujące w monitoringu lub przy ochronie mienia. Drugim sposobem na obejście tego przepisu jest skierowanie pracownika do lekarza, aby ten wystawił zaświadczenie zwalniające pracodawcę z konieczności stosowania się do ustawy o rehabilitacji. Zwiększony jest również czas przeznaczony na przerwę – w przypadku osób z orzeczeniem mogą sobie one pozwolić na trzydzieści minut przerwy, a więc kwadrans więcej niż u zwykłych pracowników.