Jest to zawód uważany za jeden z przyjemniejszych oraz jeden z najmniej stresujących, jakie w ogóle istnieją. Jego istotą jest relaks, odprężenie oraz dawanie ukojenia potrzebującym rozluźnienia za pomocą siły własnych mięśni. To również bardzo przyszłościowa praca – jesteśmy coraz bardziej spięci, w naszym codziennym życiu nie brak zmartwień oraz powodów do stresu, a masaż jest jedną z najlepszych metod na odprężenie i przywrócenie swojemu ciału oraz umysłowi zaburzonej równowagi.
Jaki powinien być w pracy masażysta?
Jeśli chodzi o pracę masażysty, w zasadzie nie ma jakiś wygórowanych wymagań. Powinien jednak posiadać przyjemną aparycję, aby przebywanie z nim wywoływało miłe skojarzenia, powinien posiadać wysoką kulturę osobistą, a także posiadać spore dawki empatii – to właśnie tego oczekują najczęściej klienci –pacjenci. Nie zawsze również masażysta pracuje we własnym gabinecie masażu – często trafiają się w ośrodkach publicznych zdrowia przypadki schorowanych, starszych osób, dla których takie zabiegi to prawdziwa ulga w cierpieniu, ale nieraz również sporo wstydu związanego z wyglądem własnego ciała na starość. Masażysta powinien więc być optymistą, powinien również odpowiednio reagować na zachowania swoich pacjentów tak, aby ci zawsze dobrze się czuli w jego pobliżu. Praca masażysty wymaga od niego również technicznie bardzo konkretnych umiejętności oraz technik czy znajomości ludzkiego ciała i ich tajników. To nie wszystko – dłonie masażysty muszą być delikatne i pozbawione zwyrodnień oraz stwardnień.
Osoby niewidome w pracy
Co ciekawe, jeśli chodzi o pracę masażysty, świetnie do tego zadania nadają się osoby niewidome oraz słabo widzące. Dlaczego? Powód jest naprawdę banalny – u osób, które nie mogą polegać na swoim zmyśle wzroku, bardzo dobrze rozwinięte są inne zmysły, na przykład właśnie niezbędny w takiej prac zmysł dotyku. Niewidomy na tym stanowisku świetnie się sprawdzi, jeśli tylko przełamie swoje kompleksy, jeśli jest takimi obdarzony.
W jaki sposób zacząć karierę masażysty?
Praca masażysty najlepiej, jeśli bierze swój początek na studiach licencjackich, związanych z rehabilitacją lub fizjoterapią – dają one znakomite podstawy do dalszego rozwoju osobistego i podjęcia pracy jako masażysta. Można również skorzystać z różnorodnych kursów specjalistycznych oraz zawodowych na masażystę, jednak trzeba brać pod uwagę w takich przypadkach, że poważne instytucje czy ośrodki zdrowia oraz szpitale w pierwszej kolejności przyjmują osoby z odpowiednim wykształceniem kierunkowym. Z drugiej strony jednak za pracę w ośrodku zdrowia czy w państwowym szpitalu można zarobić nie więcej niż 1500 złotych netto. W miejscach typu kluby fitness czy w luksusowych gabinetach masażu oraz w ośrodkach SPA, jeśli masażysta jest zatrudniony na etat, zarobi około 2 000 złotych na rękę. Najlepsze perspektywy można jednak mieć zakładając własny gabinet masażu, w przypadku którego nie trzeba opłacać podwykonawców, a większość pieniędzy spokojnie wędruje do naszej własnej kieszeni.