Praca 16 lat

0
2123
praca 16 lat


Brak gotówki czy chęć dorobienia sobie kilku groszy do posiadanego stanu konta zaczyna dotyczyć dzisiaj coraz młodszych obywateli. Część dzieciaków, zamiast wesoło rozrabiać na podwórkach, już w bardzo młodym wieku zaczyna poważnie zastanawiać się nad podjęciem swojej pierwszej pracy. Co dla niektórych jest sporym zaskoczeniem – taki proceder nie tylko jest powszechny, ale zupełnie legalny. Oczywiście, jeśli kandydat spełni kilka warunków, a praca okaże się odpowiednia dla jego możliwości.

Praca 16 lat – podstawa prawna

Urlop okolicznościowy na ślub dzieckaAby nieletni mógł się udać do swojej pierwszej pracy, musi mieć ukończone szesnaście lat, musi więc skończyć szkołę gimnazjalną. Zapewne w związku ze zmianami w systemie edukacji niedługo powstanie nowelizacja związana z tą kwestią prawną. Takie osoby mogą być zatrudniane nawet na podstawie umowy o pracę. Jeśli nieletni posiada stosowne oświadczenie lekarskie stwierdzające, że praca, jakiej chce się podjąć, nie zagraża w żaden sposób jego stanowi zdrowia, nic nie stoi na przeszkodzie, aby taką pracę podjął.

Jak musi wyglądać zawieranie umowy?

Do przyjęcia do pracy szesnastolatka konieczne jest uzyskanie pisemnej zgody jego rodziców na zatrudnienie. Umowa w każdym przypadku musi zostać zawarta na piśmie i muszą być w niej wyszczególnione wszystkie okoliczności, a więc miejsce oraz czas pracy, a także wysokość wynagrodzenia. W przypadku, gdy umowa jest przygotowaniem zawodowym, dodatkowo musi zawierać sposób, w jaki młodociany będzie dokształcany teoretycznie. Praca w wieku 16 lat to często bardzo dobry start w swoją przyszłość, który może kształtować dokonywanie dalszych wyborów zawodowych czy nawet życiowych.

Jakie prawa ma nieletni pracownik

W przypadku nieletnich praca może zajmować nie więcej, niż sześć godzin dziennie. W czas pracy osoby nieletniej wlicza się również nauka, czas jej trwania wynika zaś zawsze z indywidualnej podstawy programowej dla danego rocznika. W przypadku młodocianych niemożliwe jest zatrudnianie na nadgodzinach nawet, jeśli ten wyrazi chęć ponadwymiarowej pracy. Podczas wykonywania swoich obowiązków nieletni może skorzystać z nieprzerwanej, trzydziestominutowej przerwy, która zawsze zaliczana jest jednocześnie do czasu pracy.

Najczęściej podejmowane prace przez nieletnich

Najczęściej jednak nieletni decydują się na dodatkowy zarobek w czasie wakacji, żeby zarobić na wyjazd czy zwyczajnie mieć jakieś konstruktywne zajęcie. Najczęściej sezon wakacyjny sprzyja zbieraniu owoców – praca może nie jest lekka, pozwala jednak przebywać jednocześnie na świeżym powietrzu i nabierać krzepy oraz wytrzymałości fizycznej. W przypadku zbierania wiśni, truskawek, malin czy jabłek jest to praca na akord – dostaniesz tyle, ile uda ci się nazbierać za całą dniówkę. Do częściej wybieranych prac należy również hostessa ze statusem ucznia lub studenta – chodzi tu najczęściej o promowanie jedzenia w marketach czy w większych sklepach. Praca jako hostessa wyceniana jest zwykle na 6-7 złotych na rękę za godzinę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here