Pierwsza działalność gospodarcza

0
2604
Pierwsza działalność gospodarcza


O założeniu własnej firmy myśli praktycznie każdy z nas na różnych etapach swojego życia. Część z nas już w młodym wieku wie doskonale, w jakiej dziedzinie chce się sprawdzać jako przedsiębiorca – być może w pierwszej kolejności jako jednoosobowa działalność gospodarcza, a dalej – współwłaściciel spółki. Nie ma znaczenia, w jakim wieku po raz pierwszy interesujemy się założeniem własnej firmy – pierwsza działalność gospodarcza zawsze będzie rządziła się tymi samymi prawami.

Nie zawsze z własnej woli

działalność gospodarczaNiekoniecznie za każdym razem, kiedy zmuszeni jesteśmy zakładać własną firmę, robimy to z własnej i w pełni nieprzymuszonej woli. Coraz częściej pracodawcy chcąc zaoszczędzić na obowiązkowych składkach ZUS-owskich, wymuszają na swoich pracownikach zakładanie działalności oraz samodzielne zajmowanie się rozliczeniami i składkami. W niektórych przypadkach jednak chęć założenia firmy wynika z własnej, niewymuszonej potrzeby posiadania czegoś własnego i zarabiania na własny rachunek.

Od czego zacząć pierwszą działalność gospodarczą?

Pierwszym krokiem do powstania własnej działalności gospodarczej jest złożenie odpowiedniego wniosku CEIDG-1. Na szczęście system ten jest na tyle elastyczny, że pozwala przyszłemu właścicielowi na wybranie najbardziej wygodnej dla niego formy złożenia wniosku. Są na to cztery równorzędne sposoby – pierwszym z nich jest osobiste złożenie wniosku w konkretnym urzędzie gminy lub miasta, wysłanie poświadczonego notarialnie listu poleconego, elektroniczne, ale z pomocą kwalifikowanego, bezpiecznego podpisu oraz również elektronicznie, ale bez rzeczonego podpisu.

Co dalej?

Kolejnym etapem założenia pierwszej działalności gospodarczej jest nadanie REGON-u oraz NIP-u i ma to miejsce, kiedy wniosek o założenie działalności gospodarczej zostanie pomyślnie przyjęty. Jeśli starający się o założenie działalności miał już wcześniej nadany numer NIP, w trakcie załatwiania formalności nie ulega on żądnym zmianom i nadal jest obowiązującym. NIP będzie najistotniejszym elementem przy rozliczeniu podatku zarówno od usług, jaki towarów, jeśli oczywiście jest płatnikiem VAT. REGON nadawany jest ze względu na ZUS oraz urząd skarbowy i jest to rodzaj numeru, za pomocą którego kontrahent jest rozpoznawany.

Wybranie właściwego rodzaju opodatkowania

Nawet pierwsza działalność gospodarcza musi mieć wybraną odpowiednią i najlepiej najkorzystniejszą dla siebie formę rozliczenia podatkowego. Wiedzę na ich temat należy posiadać już w chwili wypełniania wniosku, ponieważ trzeba ją tam wskazać w odpowiedniej rubryce. Kandydat na właściciela firmy ma do wyboru: zasady ogólne i takież opodatkowanie, podatek liniowy, ryczałt naliczany jedynie od ewidencjonowanych przychodów oraz kartę podatkową. W wielkim skrócie zasady ogólne związane są ze skalą podatkową –w przypadku wyliczania dochodu można pod koniec roku liczyć na ulgi podatkowe. Wartość podatku liniowego wynosi 19%. Ryczałt może z kolei wynosić: 3; 5,5; 8,5 oraz 17 i 20 procent.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here