Nie masz pieniędzy na spłatę pożyczki? Sprawdź, co możesz zrobić

0
1928
Nie masz pieniędzy na spłatę pożyczki

Pożyczki i kredyty pozwalają na uzyskanie pieniędzy na wiele wydatków – od tych potrzebnych jak dom, mieszkanie czy AGD, aż po zachcianki jak nowy telewizor czy wakacje za granicą.

Przed zaciągnięciem jakiegokolwiek zobowiązania warto pamiętać o tym, by sprawdzić, czy będzie ono mieściło się w domowym budżecie. Sytuacja finansowa w dzisiejszych czasach zmienia się jednak jak w kalejdoskopie. Co wtedy, gdy zaciągnięta pożyczka staje się coraz trudniejsza w spłacie?

Wakacje kredytowe

Wiele banków daje klientom możliwość skorzystania z wakacji kredytowych. To opcja polegająca najczęściej na zawieszeniu części kapitałowej raty, podczas gdy nadal dokonuje się spłaty części odsetkowej. Alternatywnie może zostać odroczona cała rata. Wówczas bank wydłuża czas spłaty kredytu o czas trwania wakacji lub przelicza raty kredytu.

Wakacje kredytowe najczęściej dostępne są w przypadku kredytów zaciąganych na dłuższy czas, na przykład kredytów hipotecznych na zakup mieszkania lub budowę domu. Niekiedy można skorzystać z nich również w przypadku pożyczek gotówkowych, kredytów samochodowych.

Konsolidacja długów

Konsolidacja zadłużeń to oferta przeznaczona dla osób mających kilka różnych długów, na przykład pożyczki gotówkowe, kredyt samochodowy, zadłużenia na koncie w formie debetu, kartę kredytową.

Długi konsoliduje się za pomocą kredytów konsolidacyjnych. Z kwoty bank opłaca obecne zadłużenia klienta, natomiast w zamian daje mu jeden kredyt z ratą, która może być niższa niż suma dotychczasowych obciążeń. Niższa suma raty kredytu wynika z faktu, że dochodzi do wydłużenia czasu kredytu.

Należy pamiętać o tym, że kredyt konsolidacyjny można otrzymać wtedy, gdy zadłużenia nie są jeszcze przeterminowane, czyli były dotychczas spłacane w terminie.

Zastawienie nieruchomości

Inna opcja w przypadku problemów ze spłatą długów to zastawienie nieruchomości. Taka oferta skierowana jest do właścicieli nieruchomości jak mieszkania, domy, działki. Pod zastaw można otrzymać wtedy pożyczkę hipoteczną lub też może nieruchomość może być dodatkowym zabezpieczeniem przy spłacie dotychczasowego zadłużenia.

Należy pamiętać o tym, że nieruchomość pod zastaw jest wtedy odpowiednio oznaczana w księgach wieczystych, a bank lub inny pożyczkodawca może ubiegać się o pokrycie kosztów braku spłaty z nieruchomości przez jej przejęcie.

Restrukturyzacja pożyczki lub kredytu

Osoby mające trudności w spłacie pożyczki lub kredytu mogą również skorzystać z restrukturyzacji swojego zadłużenia. Pod tym terminem kryje się zmiana warunków finansowania, na przykład wydłużenie czasu spłaty, co pozwala na zmniejszenie comiesięcznej raty.

Należy pamiętać o tym, że restrukturyzacja nie jest możliwa zawsze. Zdarza się, że bank czy firma pozabankowa nie są skłonne do zmiany warunków pożyczki albo kredytu.

Upadłość konsumencka

W końcu osoby z problemami z regulowaniem długów mogą skorzystać z upadłości konsumenckiej. Pod tym terminem znajduje się procedura stosowana wtedy, gdy dłużnik jest niewypłacalny, a jego sytuacja jest trwała. Wtedy upadłość umożliwia łatwiejsze pozbycie się ciążących długów.

Podsumowanie

Gdy pojawiają się trudności z uregulowaniem zadłużenia, wtedy pojawia się pytanie – co zrobić? Na pewno warto poszukać dodatkowych źródeł pieniędzy, na przykład przez podjęcie dodatkowej pracy, sprzedaż niepotrzebnych rzeczy, oszczędzanie. Należy natomiast unikać zaciągania kolejnych długów, które mogą doprowadzić do jeszcze większych problemów. Poza tym warto skorzystać z powyższych porad – razem z nimi można ułatwić spłatę swoich zobowiązań wtedy, gdy staje ona pod znakiem zapytania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here