Gra na gitarze to umiejętność, którą należy ćwiczyć szlifować i praktykować. Choć początki mogą wydawać się trudne, to regularne i cierpliwe ćwiczenia zapewnią sukces, jak również niesamowitą przyjemność i zadowolenie z gry. Jak dobrać odpowiedni instrument? Jak nauczyć się gry na gitarze? Na co zwrócić szczególną uwagę?
Dobór sprzętu uzależniony jest od wielu czynników. Głównym kryterium jest wiek, wielkość muzyka, jak również styl, który preferuje. Wybór gitary warunkuje również poziom zaawansowania muzyka oraz jego możliwości. Ponadto szczególna uwagę należy zwrócić na samo wykonanie i rodzaj instrumentu. Zakup gitary najlepiej wykonać w stacjonarnym sklepie, aby można było przymierzyć sprzęt do ciała i poczuć jego ciężar, profil czy samo przywiązanie. Rozpoczęcie edukacji muzycznej powinno odbyć się na gitarze przystosowanej dla amatorów i początkujących muzyków. To jaki ona będzie miała charakter, często uzależnione jest od indywidualnych preferencji. Instrument powinien zadowalać i motywować do gry a nie do niej zniechęcać. Nauka gry na gitarze będzie efektowna, jeśli sam użytkownik będzie próbował wydawać dźwięki, które chce usłyszeć. Do nauki gry polecane są zarówno gitary klasyczne, jak i instrumenty akustyczne.
Podczas zakupu należy również zwrócić uwagę na cenę produktu. Najtańsze instrumenty mogą być wadliwe lub nie spełniać oczekiwań przyszłych muzyków.
Nauka gry na gitarze – jak rozpocząć?
Początki nauki mogą być denerwujące, demotywujące i mało efektowne. Aby nie zrezygnować z dalszego kursu należy być cierpliwymi i stosować kilka ważnych przesłanek, które umożliwią dalszą grę Wychwytywanie najmniejszego sukcesu, jak również samozadowolenie pozwoli utrzymać poziom związany z chęcią i motywacją do muzykowania.
Naukę gry na gitarze należy zacząć od prostych melodii. Próba odegrania trudnych i skomplikowanych utworów może skutecznie zniechęcić gracza. Każdy początkujący powinien również pogodzić się z faktem, iż nauka gry na gitarze to proces żmudny i długotrwały, a nic nie dzieje się z przypadku.
Zaczynając ćwiczenia należy zastosować trzy główne zasady:
– grać melodie, które stopniowo wprowadzają w inne, różnorodne techniki,
– poznawać akordy na otwartych strunach i każdorazowo je utrwalać,
– wykorzystywać zarówno kostkę do gry, jak również własne palce, itp.
Podczas nauki należy również zwrócić uwagę na detale, to dzięki nim efekty mogą przyjść szybciej, a gra będzie jeszcze bardziej satysfakcjonująca. Solidna praca opłaca!
Przed rozpoczęciem sesji treningowej należy odpowiednio nastroić gitarę. Nienastrojony instrument wydaje z siebie błędne dźwięki, które mogą wprowadzić gracza w zakłopotanie i frustrację.
Podczas lekcji należy systematyczni ćwiczyć poznane już elementy. Gra powinna odbywać się w ustalonym harmonogramie, a chwile zwątpienia należy zastąpić dobrą i pozytywną energią. Zniechęcanie się to częsta przypadłość amatorów, jednak solidne i regularne ćwiczenia z pewnością spełni wszelkie oczekiwania przyszłych gitarzystów.