Na małą architekturę składają się wszelkie istotne elementy dla przestrzeni miejskiej. W zasadzie trudno sobie wyobrazić nowoczesne tereny bez ławek, pomników czy tak potrzebnych koszy na śmieci. Co więcej, mała architektura odgrywa także istotną rolę w przypadku terenów zielonych.

Parki miejskie

Nie ulega wątpliwości, że parki są niezwykle potrzebne w miastach. Służą zarówno do zapewnienia odpoczynku mieszkańcom, rekreacji, ale także pozwalają na zachowanie równowagi ekologicznej i zdrowia. To dlatego bardzo chętnie korzystamy z parków, a ich ogrom zalet jest wprost nie do ocenienia.

Mieszkając w mieście, częstym widokiem jest po prostu betonowa dżungla – blokowiska, beton, szkło, dominują w miejskim otoczeniu. Zamiast drzew, widzimy wieżowce. To dlatego parki miejskie stanowią prawdziwą oazę spokoju, gdzie możemy się zrelaksować, czytając książkę, pobiegać, spotkać ze znajomymi. Trudno wyobrazić sobie nowoczesny park, gdyby nie elementy małej architektury.

ławki w parku

Strefy rekreacji i odpoczynku

By park funkcjonował prawidłowo i stuprocentowo spełnił oczekiwania mieszkańców, konieczna jest zarówno odpowiednia pielęgnacja zieleni oraz umieszczenie w parku różnorodnych elementów małej architektury. Szczególnie w strefach odpoczynku i rekreacji konieczne jest rozmieszczenie odpowiedniego wyposażenia, aby były przyjazne dla użytkowników i stuprocentowo spełniły swoją funkcję. Podstawowym elementem jest oczywiście ławka – najlepiej z oparciem. Często wybiera się te metalowe ze względu na trwałość. Są także odporne na wszelkie akty wandalizmu czy zmienne warunki pogodowe. Liczbę ławek dostosowuje się do wielkości parku.

Odpowiednie stoliki

Bardzo przydatnym wyposażeniem, jeśli chodzi o małą architekturę, są również stoliki. Warto o nie zadbać, gdyż szczególnie w sezonie wiosenno-letnim można przy nich usiąść, zjeść posiłek czy zagrać z przyjaciółmi w rozmaite gry. W parkach można także spotkać małe place zabaw, które zapewniają rozrywkę najmłodszym.

Kluczowa jest estetyka

Oczywiście funkcjonalność jest niezwykle istotna, jeśli chodzi o elementy małej architektury miejskiej, lecz nie można zapomnieć o estetyce tychże obiektów. Z jednej strony powinny one współgrać z otoczeniem, czyli wtapiać się w jego charakter, ale z drugiej mała architektura powinna być sama w sobie ładna. Zdecydujmy się na takie meble, które będą wykonane z dbałością o każdy detal. Osoby, które są odpowiedzialne za zarządzanie parkami, powinny mieć to na uwadze. W końcu estetyczna przestrzeń to chluba mieszkańców.

Zadbanie o ład

Jeśli chcemy, by w parku – i różnych strefach miejskich – panował porządek, nie można zapomnieć o nowoczesnych koszach na śmieci. Tego rodzaju obiekty pozwalają na zachowanie ładu w danym otoczeniu. Kosze muszą uwzględniać aspekt funkcjonalny i estetyczny.

Jak wybrać kosze?

Kosze należą do małej architektury miejskiej, dlatego trzeba dobrać objętość kosza do wielkości parku oraz przewidywanego natężenia ruchu. Druga kluczowa kwestia to wybór takich koszy, które są łatwe w opróżnianiu, odporne na uszkodzenia, opady deszczu i śniegu czy korozję.

Co należy do elementów ozdobnych?

Architektura miejska to nie tylko ławki, stoły czy kosze. To także wszelkie inne obiekty, które pozwalają na zachowanie ładu organizacyjnego w park czy strefach w mieście, np. kule ozdobne, słupki, ogrodzenia, szlaki komunikacyjne. W parkach można także spotkać coraz częściej stojaki rowerowe, dzięki którym mieszkańcy mogą bezpiecznie zaparkować swoje rowery.

stojak na rower w mieście

Różnice w wyposażeniu

Warto dodać, że różnice w wyposażeniu mogą się różnić pomiędzy poszczególnymi parkami miejskimi. Wszystko jest uzależnione od wielkości parku czy strefy, położenia, natężenia ruchu i oczywiście charakteru miejsca. Niektóre obiekty bywają jednak niezmienne i w oczywisty sposób zwiększają funkcjonalność danego terenu.

Zieleń w mieście

Warto także wspomnieć o zieleni w strefach miejskich. To właśnie ona wymaga szczególnej opieki i ochrony. By umożliwić prawidłowy rozwój roślin, koniecznie trzeba zadbać o donice. W przestrzeni miejskiej znakomicie sprawdzą się te betonowe.

Donice na rośliny

To właśnie dzięki tego rodzaju rozwiązaniom, z łatwością przeniesiemy donice, a także zadbamy o pielęgnację zieleni. Donice wykorzystuje się szczególnie tam, gdzie normalne posadzenie roślin w gruncie byłoby niemożliwe. Co więcej, beton jest na tyle trwałym materiałem, że nie musimy obawiać się o szybkie zniszczenie tego rodzaju małej architektury.

Jak widać, wszelkie dekoracyjne i funkcjonalne obiekty to niezbędnik w miastach. Warto się o nie zatroszczyć, by mieszkańcy byli zadowoleni, a ich parki czy strefy miejskie były ich chlubą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here