Kupiłeś używany samochód? Zobacz do kiedy ma ważne ubezpieczenie

0
2235
Kupiłeś używany samochód? Zobacz do kiedy ma ważne ubezpieczenie

Badania wskazują, że rynek używanych samochodów w Polsce rośnie z każdym rokiem. Ty także zdecydowałeś się na kupno pojazdu z drugiej ręki? Sprawdź, do kiedy ma ważne ubezpieczenie.

Ubezpieczenie samochodowe OC i AC

Ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej) jest zgodnie z polskim prawem obowiązkowe dla wszystkich pojazdów. Służy ono do zabezpieczenia interesów osoby poszkodowanej w razie kolizji. W praktyce oznacza to, że straty spowodowane w wyniku wypadku zostaną pokryte w całości z polisy winnego. Ten rodzaj ubezpieczenia należy wykupić najpóźniej w dniu zarejestrowaniu pojazdu. W przeciwnym razie kierowca ryzykuje nałożenie na siebie dotkliwej kary finansowej.

Ubezpieczenie samochodowe OC i AC

Ubezpieczenie AC (autocasco) to rodzaj dobrowolnego zabezpieczenia, które chroni właściciela polisy. Co najważniejsze, jest ono wypłacane także po wypadkach spowodowanych własnym samochodem. AC obejmuje także rekompensatę na skutek zdarzeń losowych np. szkody wywołane warunkami atmosferycznymi czy kradzież pojazdu.

Ubezpieczenie samochodu po poprzednim właścicielu

Nabyłeś pojazd z drugiej ręki? Gratulacje! Sprawdź, jak wygląda sytuacja ubezpieczenia samochodu po poprzednim właścicielu. Co musisz wiedzieć? Przede wszystkim warto zaznaczyć, że w świetle polskiego prawa jedyną obowiązkową polisą jest OC. Decydując się na używany samochód, możesz korzystać z zakupionego wcześniej ubezpieczenia OC. Oczywiście nie musisz tego robić. Po podpisaniu umowy ze sprzedawcą dostaniesz pełną dokumentację, w tym poświadczenie ważności polisy OC. Zawsze należy skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym, w którym poprzedni właściciel dokonał zakupu OC i upewnić się, że warunki, na jakich została zawarta umowa nie ulegną zmianie.

Ważność polisy OC można także sprawdzić online. Wystarczy wejść na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i wpisać numer rejestracyjny bądź VIN pojazdu.

Ubezpieczenie samochodu po poprzednim właścicielu

Jeżeli chodzi o polisę AC, ten rodzaj ubezpieczenia nie przenosi się automatycznie na nowego właściciela pojazdu. Chociaż AC wygasa w chwili sprzedaży pojazdu, niewykorzystane składki można bez problemu odzyskać. W tym celu należy powiadomić ubezpieczyciela o zbyciu pojazdu. Analogiczna procedura ma miejsce w przypadku wszystkich dobrowolnych polis.

Wypowiedzenie umowy po poprzednim właścicielu

Niektórzy kierowcy mają obawy przed przejmowaniem polis OC po poprzednich właścicielach. Bezwzględne rozwiązywanie umowy nie ma jednak sensu. Przed podjęciem decyzji najlepiej udać się do agenta i przedyskutować z nim warunki zawartej wcześniej polisy. Zazwyczaj dużo korzystniejsze cenowo jest ewentualne dopłacenie do starej składki OC, niż podpisywanie nowej umowy.

Co zrobić w sytuacji, w której zdecydujesz się na zrezygnowanie z polisy OC po poprzednim właścicielu? Powinieneś poinformować ubezpieczyciela o swojej decyzji w ciągu 30 dni od momentu kupna samochodu. Pamiętaj jednak o tym, aby koniecznie zachować ciągłość ubezpieczenia i od razu podpisać nową umowę. Zgodnie z prawem nie wolno Ci korzystać z pojazdów bez ważnej polisy OC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here