Kredyt preferencyjny

0
2009

Ofert bankowych jest dzisiaj na rynku finansowym tak dużo, czasem trudno się w nich wszystkich dokładnie połapać. Taka wiedza jednak od czasu do czasu bardzo się przydaje – szczególnie, jeśli w naszym interesie leży wzięcie kredytu z banku na bardzo korzystnych dla nas warunkach. Jednym z takich ciekawych dla kredytobiorcy produktów jest kredyt preferencyjny. Czym on jednak jest i kiedy oraz kto może z niego skorzystać?

Kredyt preferencyjny, czyli lepszy od innych

Jak sama nazwa wskazuje, kredyt preferencyjny powinien być oferowany kredytobiorcy na zdecydowanie korzystniejszych warunkach finansowych, niż dzieje się to zwykle. I jest tak faktycznie, a dzieje się tak za sprawą dofinansowań płynących albo ze skarbu państwa, albo z określonych funduszy unijnych. O ich popularności nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Co ciekawe, warunki, na jakich są udzielane kredyty preferencyjne, są atrakcyjne zarówno dla jednej, jak i dla drugiej strony. Jak się za chwilę przekonamy, ta dziwacznie czy nieco obco brzmiąca nazwa jest nam doskonale znana z różnych, dobrych, rządowych programów.

Mieszkanie Dla Młodych

Jednym z najsłynniejszych obecnie kredytów preferencyjnych  jest rządowy program Mieszkanie Dla Młodych, z którego od początku jego trwania skorzystały tysiące osób w Polsce. W jego przypadku młode małżeństwa mogą w okazyjnych i zdecydowanie niższych cenach kupić własny dom czy mieszkanie – oczywiście pierwsze. Wartość nieruchomości nie może jednak przekroczyć określonego każdorazowo na dany rok poziomu, a żadne z ubiegających się o kredyt osób nie może być w posiadaniu jakiejkolwiek nieruchomości – obecnie lub w przeszłości. Innym przykładem kredytu preferencyjnego oraz osób, które mogą z niego skorzystać, są rolnicy. W ich przypadku dotacja jest finansowana przez AMiMR, a środki, jakie dostaje dzięki nim gospodarstwo, służy do unowocześnienia gospodarstw rolnych oraz ich rozbudowę. Podobne przywileje posiadają przedsiębiorcy, do których należą zarówno małe, jak i średnie firmy.

Kredyt preferencyjnyKiedy najczęściej przyznawane są kredyty preferencyjne?

Nie do końca jest tak, że każdy obywatel ma możliwość skorzystania z programu rządowego. Wśród osób mogących ubiegać się do kredyt referencyjny znajdują się niezamożne rodziny o niskich dochodach, pragnące zmienić swoje środowisko czy warunki mieszkaniowe kupując mieszkanie lub dom oraz instytucje albo urzędy, którym nie wystarczy pieniędzy budżetowych na większe inwestycje, na przykład poprowadzenie kanalizacji.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – komu przyznaje dotacje?

Również ARiMR ma swoje warunki, na których udziela dotacji na modernizacje i rozbudowę gospodarstwa. Program zastrzega możliwość rozdzielenia pieniędzy wśród rolników, którzy w zamiarze mają zakup użytków rolnych, ale też na inwestycje rolnicze oraz związane z rybactwem śródlądowym. Inwestycje mogą obejmować również przetwórstwo produktów, a także zakup akcji i udziałów. Możliwe jest również wznawianie produkcji oraz specjalnych działów, które ucierpiały na skutek, powodzi czy susz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here