Kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego

0
1813
kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego

Zakup mieszkania dla większości z nas jest wydarzeniem niezwykle obciążającym domowy budżet. W większości przypadków jesteśmy zmuszeni radzić sobie kredytami bankowymi, te jednak nie zawsze są dla nas łaskawe. Zakup mieszkania jest koniecznością, jednak nie zawsze możemy zapewnić sobie wysoki czy nawet jakikolwiek wkład własny do finansowanego przedsięwzięcia. Czy możliwe jest dostanie kredytu mieszkaniowego bez wkładu własnego?

kredyt mieszkaniowy

 

 

 

 

 

Co preferuje bank?

W przypadku banków sprawa najczęściej jest bardzo prosta – instytucje chętnie dają wysokie kredyty, ale z odpowiednim wkładem własnym, aby mieć pewność, że potencjalny kontrahent jest wiarygodny i będzie w stanie spłacić swoje zadłużenie. Dodatkowo w 2004 roku doszło do wprowadzenia przez Komisję Nadzoru Finansowego rekomendacji „S”, oznaczającej zniknięcie z rynku wszystkich ofert kredytowych bez wkładu własnego. Minimalna kwota, jaką należy posiadać, to dziesięć lub dwadzieścia procent w zależności od wybranego banku. Dodatkowo maksymalnie można wziąć kredyt na trzydzieści lat, a najkrócej – na dwadzieścia pięć, ponieważ to właśnie ten okres uznawany jest powszechnie w bankowości za „bezpieczny” do spłaty sporego zadłużenia. Czy te nakazy można jednak jakoś obejść?

Możliwości na kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego

Co prawda same kwestie związane z otrzymaniem kredytu nie zmieniają się, bo i nie mogą, to jednak istnieje kilka ciekawych sposobów na poradzenie sobie z tym zagadnieniem. Pierwszym z nich jest skorzystanie z programu MDM, czyli Mieszkanie Dla Młodych. W programie rządowym,  który cieszy się dzisiaj niesamowitą popularnością, można część wartości mieszkania lub domu „zgubić”. Żeby skorzystać z programu, trzeba jednak spełniać określone warunki – nie można na przykład być posiadaczem żadnej nieruchomości – zarówno obecnie, jak i w przeszłości. Podobne wymagania dotyczą samej nieruchomości – w jej przypadku wartość nie może być wyższa niż określona przez ustalany co kwartał limit cenowy. Z ulgi mogą skorzystać osoby poniżej trzydziestego piątego roku oraz posiadające mniej niż trójkę potomstwa.

Inna nieruchomość jako zabezpieczenie

Jeśli nie możemy skorzystać z programu MDM ze względu na fakt posiadania już nieruchomości, można i to przekuć w naszą przewagę przy uzyskiwaniu kredytu. Ważne jest, żeby wartość posiadanej przez nas działki ,mieszkania lub domu była większa, niż wysokość planowanego wkładu własnego. Bank w takim wypadku przyjmuje jako zabezpieczenie wartość zastawianej nieruchomości. Prawo dopuszcza zastawienie nieruchomości, która nie należy do nas – może być to własność osoby zupełnie obcej lub kogoś należącego do rodziny. Jeśli do wkładu własnego brakuje nam sporo, banki dopuszczają możliwość tego rodzaju zabezpieczenia nawet na kilku nieruchomościach.

Pożyczka dana przez dewelopera

Jeśli chcesz mieć kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego, możesz znaleźć odpowiedniego dewelopera. Dlaczego odpowiedniego? Otóż w przypadku niektórych inwestorów, są oni w stanie pomóc swoim klientom w uzyskaniu kredytu właśnie przez pożyczenie kwoty pieniędzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here