O emerytach niewiele mówi się w naszym kraju, a podwyżki ich świadczeń emerytalnych zwykło się dodawać do zakładek zabawnych wydarzeń społecznych. Tym razem ma być jednak inaczej – rząd wystąpił z propozycją jednorazowego dodatku do emerytury. Czy jednak na pewno jest się czym cieszyć?
Program 500+ teraz dla emerytów
W przypadku emerytów ma wystartować nowy program, dofinansowujący jednorazowo otrzymywane przez nich świadczenia. Ci z emerytów, którzy otrzymują nie więcej, jak 1500 złotych brutto, mają od marca 2018 roku dostawać raz w roku dodatek w wysokości 500 złotych. Dodatkowo można usłyszeć wypowiedzi rządu, w których przebija się troska o seniorów zamieszkujących w granicach naszego państwa. Czy jednak wszystko to jest prawdą, możemy osądzić samodzielnie, w naszych głowach.
Wszystko zależy od budżetu
Oczywiście to, czy emeryci faktycznie dostaną coś więcej od naszego rządu przynajmniej raz w roku, będzie zależało od ustanowionego budżetu. Tutaj jednak pojawia się pierwszy w problemów, ponieważ wydatki na cele socjalne w zeszłych latach sporo wzrosły, głównie za sprawą programu 500+. W roku 2018 nie ma być wcale inaczej, ponieważ sam wspomniany przed chwilą program pochłania rocznie aż dwadzieścia cztery miliardy złotych. Jeśli dodatkowo zostanie obniżony wiek emerytalny, tak jak jest to przewidziane w planach oraz w projektach, będzie to rząd kosztowało kolejne dwadzieścia miliardów. Podliczenia zrobione przez rządowych specjalistów dają jasne wyniki – państwo musiałoby do interesu dołożyć cztery i pół miliarda złotych rocznie, aby emeryci mogli dostawać jednorazowe zastrzyki gotówki w postaci pięciuset złotych.
Liczba emerytów rośnie
Plan wciąż jest gorąco przedyskutowywany, ponieważ obecnie ze świadczeń emerytalnych korzysta około dziewięciu milionów osób, a liczba ta z roku na rok będzie się zwiększać, zgodnie z demograficznymi szacunkami. Jakby jednak nie było, takie rozwiązanie może nieco chociaż poprawić los najbiedniejszych emerytów, których nie stać na podstawowe potrzeby. Dodatek wynika również z obliczeń związanych z waloryzacją oraz jej niskim poziomem. W obecnym roku ma być jeszcze niższa niż w poprzednim, co ma rekompensować w pewnym chociaż stopniu kwota 500 złotych brutto jednorazowego dodatku do emerytury.
Jednorazowy dodatek do emerytury – progi
To, ile emeryt jest w stanie dostać w ciągu roku dodatkowo, będzie wynikało w głównej mierze z wysokości otrzymywanej emerytury. Jeśli emerytura wynosi mniej niż 900 złotych brutto, świadczeniobiorca otrzyma od państwa 400 złotych netto (500 złotych brutto). W przypadku emerytury wynoszącej 1100 złotych brutto – dopłata będzie w wysokości 300 złotych netto. Do emerytury wynoszącej 1500 złotych brutto dodatek będzie równy 200 złotych netto, a do emerytur powyżej 2000 złotych – 50 złotych netto wyrównania. Do wysokości emerytury będą doliczone również wszystkie dodatki i świadczenia, jakie emeryt dostaje i dopiero na tej podstawie wyliczany będzie jednorazowy dodatek do emerytury.