Jak zacząć inwestować w akcje – poradnik dla początkujących

0
1092
Jak zacząć inwestować w akcje

Inwestowanie w akcje może wydawać się skomplikowane. Tymczasem w dobie internetu każdy może zbudować portfel inwestycyjny bez wychodzenia z domu. Dowiedz się, co musisz zrobić, aby zacząć inwestować w akcje.

Krok pierwszy – zdecyduj, w jakie akcje chcesz inwestować

Możesz wybierać wśród tysięcy akcji, które są dostępne zarówno na rynkach głównych, jak i wschodzących. Ogromny wybór nie sprzyja jednak podjęciu decyzji o zakupie. Jak wyselekcjonować firmy, których akcjami warto się zainteresować? Dobrym pomysłem na początek jest przejrzenie notowań spółek – w ten sposób możesz dotrzeć do akcji z potencjałem. Alternatywą jest skorzystanie ze wsparcia profesjonalnego doradcy.

Gdy już znajdziesz spółki, które Cię zainteresowały, pozostaje:

  • Sprawdzić notowania akcji – warto zwrócić uwagę na spółki, których kurs jest niski, bo to oznacza możliwość zarobku
  • Przeprowadzić analizę techniczną i fundamentalną – musisz określić, czy dane akcje rzeczywiście opłaca się kupić

Pamiętaj, że inwestowanie w akcje – podobnie jak w przypadku innych instrumentów inwestycyjnych – wiąże się z ryzykiem. Już od początku musisz dywersyfikować portfel inwestycyjny, aby w razie podjęcia błędnych decyzji nie stracić środków zgromadzonych na rachunku.

Krok drugi – ustal budżet

Jedną z częstszych barier przywoływanych w kontekście inwestowania są finanse. Osoby zainteresowane zakupem akcji często nie posiadają dużych środków. Czy w takiej sytuacji opłaca się zainwestować w akcje?

Wybór akcji jest ogromny, a wiele z nich jest oferowanych po niskich kursach – kliknij, jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji i zorientować się w notowaniach. Na początku niewielka kwota w zupełności wystarczy. W ten sposób zorientujesz się, czy inwestowanie w akcje jest dla Ciebie, czy też może chcesz poszukać innych metod pomnażania oszczędności.

Przy ustalaniu budżetu musisz wziąć pod uwagę kurs akcji. Ten może być zróżnicowany – od kilkunastu do kilku tysięcy złotych. Gdy wybierzesz spółkę, będziesz wiedział, ile pieniędzy potrzebujesz, aby przeprowadzić pierwszą transakcję zakupu.

Krok trzeci – wybierz i załóż rachunek inwestycyjny

Aby inwestować w akcje, niezbędny jest rachunek inwestycyjny – bez niego nie będziesz mógł otwierać i zamykać pozycji. Jak wybrać taki rachunek? Aby decyzja była trafna, zwróć uwagę na:

  • Dostępne instrumenty. Gdyby inwestowanie w akcje okazało się początkiem Twojej drogi jako inwestora, to dobrze, abyś mógł inwestować też w waluty, fundusze ETF czy surowce.
  • Koszty, jakie poniesiesz. Dowiedz się, czy będziesz musiał płacić za prowadzenie rachunku. Ważna jest też wysokość prowizji za zakup czy sprzedaż akcji, obligacji skarbowych, ETF-ów i innych instrumentów inwestycyjnych.

Wybierając rachunek inwestycyjny, zainteresuj się też tym, do jakiej platformy transakcyjnej otrzymasz dostęp. Znaczenie ma zwłaszcza jej funkcjonalność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here