Jak wybrać studia?

0
1946
jakie studia wybrać


Naszą przyszłość oraz wszystko, co jest związane z naszym dalszym życiem przyszło nam wybierać w chwili, kiedy niekoniecznie jesteśmy na tyle zdecydowani czy na tyle świadomi perspektyw oraz możliwości, jakie są przed nami. Dzisiaj w zasadzie większość nastolatków decyduje się na podjęcie wyższych studiów dla samej zasady czy idei studiowania. Część młodzieży podejmuje niekoniecznie dobre decyzje, których efektem jest konieczność przekwalifikowania się czy zupełnej zmiany postanowień oraz na przykład wyjazdu zagranicznego w celu zdobycia gotówki pozwalającej normalnie żyć. To, jak wybrać studia, determinuje wiele późniejszych sytuacji, chociaż nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę odpowiednio wcześnie.

Od czego zacząć wybór kierunku?

jakie studia wybraćJeśli nie od razu wiemy, że chcemy być lekarzem, strażakiem czy prawnikiem, sięgamy po poradniki, mające nam pomóc w dokonaniu wyboru czy w podjęciu tak ważnej dla nas decyzji. Czasem nasze pasje czy możliwości są nieco tłumione przez niekompetentnych nauczycieli, skutecznie obrzydzających nam pewne przedmioty, mogące stanowić podstawę naszej kariery zawodowej. W Internecie nie brakuje najróżniejszych poradników, jednak czy warto się nimi sugerować?

To, co chcemy, czy to, co jest modne?

Wielu młodych kandydatów decyduje się na studiowanie aktualnie najmodniejszych kierunków, o których mówi się, że są perspektywiczne. Nie zawsze jednak jest to najlepsza metoda, pozwalająca na znalezienie dobrej pracy. Moda przemija, a my możemy zostać z kierunkiem, którego nie lubimy oraz z umiejętnościami, jakich nie będziemy w stanie wykorzystać w żaden sposób. Nie warto patrzeć na trendy, a na to, w jakich zagadnieniach czujemy się najpewniej. Oznacza to, że humanista niekoniecznie dobrze sprawdzi się i będzie się czuł na matematyce czy robotyce. Takie kierunki mogą okazać się pułapką.

Jak wybrać studia, czyli studia a realia

Warto wcześniej rozeznać się na rynku pracy i sprawdzić, na jakich stanowiskach jest poszukiwanych najwięcej kandydatów i tym się kierować przy wybieraniu uczelni oraz wykształcenia dla siebie. Trzeba oczywiście mierzyć siły na zamiary i nie pakować się w coś, co kompletnie nie jest w naszym stylu czy guście. Można również zapoznać się z listą najbardziej obiecujących i najdynamiczniej rozwijających się zawodów, aby mieć jakiś pomysł, w którą stronę najlepiej się kierować podczas wybierania czegoś dla siebie.

A może zagraniczne studia?

Jeśli tylko masz możliwość studiowania zagranicą, zawsze taką szansę warto wykorzystać. Dlaczego? Głównie dlatego, że nabywasz umiejętności komunikacyjnych w międzynarodowym środowisku, a to dzisiaj jest cenione przez wielu pracodawców. Co więcej, zagraniczne uczelnie są o wiele lepiej i chętniej widziane w CV kandydatów. Ukończenie wyższej uczelni zagranicą jest także bardzo prestiżowe i w oczach pracodawcy często stawia cię na piedestale. Zwykle to właśnie kandydatury takich osób rozpatrywane są jako pierwsze, o czym warto pamiętać. Co ciekawe, zagraniczne studia wcale nie muszą być takie drogie, jak nam się wydaje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here