Jak wybrać najlepszą polisę na życie?

0
3649

Decyzje, których konsekwencje widzi się dopiero po latach, podejmuje się trudno. Nie inaczej jest z wyborem polisy na życie, która jest umową długoterminową, a korzyści z niej często pojawiają się dopiero po śmierci ubezpieczającego. Niemniej jednak, każdy powinien jak najwcześniej zatroszczyć się o polisę na życie, aby w trudnych chwilach być spokojnym o sytuację finansową swojej rodziny.

Jak wybrać polisę na życie?

Wybór polisy na życie jest trudny, bo każdemu klientowi agent ubezpieczeniowy zaproponuje inny produkt, a co za tym idzie, inną składkę. Nie sposób więc sugerować się tym, co wybrali znajomi albo tym, co jest proponowane w reklamie. Nierozsądne jest także kupowanie pierwszej polisy, jaką zaproponuje firma ubezpieczeniowa. Najlepiej udać się do agenta ubezpieczeniowego, który przedstawi dopasowane do potrzeb i możliwości klienta produkty różnych ubezpieczycieli. Spośród przedstawionych propozycji można wybrać tą, która najlepiej odpowiada naszym założeniom.
Jak wybrać polisę na życie? Przede wszystkich trzeba zdecydować, na jak długi okres zamierzamy wykupić ochronę oraz jakie funkcje ma spełniać dana polisa. Ma być raczej ochroną dla bliskich, zabezpieczeniem w razie długotrwałej choroby lub kalectwa czy może ma być inwestycją w przyszłość naszej rodziny?

Wybór polisy na życie

Która polisa na życie jest najlepsza? Można wyróżnić kilka ich rodzajów. Po pierwsze terminowe ubezpieczenie ochronne. Jest ono, jak sama nazwa wskazuje, wykupywane na określony czas i regularnie opłacane. Towarzystwo ubezpieczeniowe zobowiązuje się wypłacić ubezpieczonemu lub uposażonemu świadczenie w przypadku choroby, nieszczęśliwego zdarzenia oraz śmierci.
Innym rodzajem ubezpieczenia są polisy inwestycyjne. Towarzystwa w przypadku tych polis, w przeciwieństwie do typowych ubezpieczeń na życie, nie dają gwarancji kwoty, jaka zostanie wypłacona na koniec okresu ubezpieczeniowego. Niemniej jednak to do ubezpieczającego należy decyzja, w jaki fundusz jego pieniądze będą inwestowane i jaki procent składki ma być na to przeznaczony.
Możliwy jest także wybór polisy na życie, która łączy te dwa rodzaje. Można zdecydować się na ubezpieczenie na życie i dożycie, które gwarantuje wypłatę świadczenia, gdy ubezpieczony dożyje pewnego wieku oraz w razie jego wcześniejszej śmierci. W zależności od długości życia ubezpieczonego, polisa zabezpiecza finansowo spokojną starość klienta albo jest wsparciem dla rodziny po jego śmierci.

Na co zwrócić uwagę kupując polisę na życie?

Trudno stwierdzić, która polisa na życie jest najlepsza, bo dla każdego klienta inny produkt ubezpieczeniowy będzie najkorzystniejszy. Wybór polisy na życie powinien być uzależniony od możliwości finansowych ubezpieczającego tak, aby płacenie składek nie obciążało za bardzo budżetu domowego. Bardzo istotne jest także dokładne zapoznanie się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. To w tym dokumencie ubezpieczyciel określa, w jakich przypadkach zostanie wypłacone świadczenie, a które zdarzenia lub choroby są wyłączone z ochrony ubezpieczeniowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here