Jak wybrać dobrego adwokata?

0
1669
Jak wybrać dobrego adwokata

Życie bywa nieprzewidywalne i każdy z nas nagle może znaleźć się w obliczu problemów rodzinnych, spadkowych lub związanych z uzyskaniem odszkodowania, podczas których będzie nam potrzebna pomoc adwokata. Znajdując się w takiej sytuacji z pewnością chcielibyśmy mieć pewność, że powierzamy swoją sprawę doświadczonej i kompetentnej osobie świadczącej pomocą prawną. Adwokat wytłumaczy nam wszystkie zawiłości prawa, które dla przeciętnego człowieka są po prostu nieznane bądź niezrozumiałe. Od wyboru odpowiedniego prawnika zależy bardzo wiele kwestii, między innymi nasza wygrana w danej sprawie. Nie należy więc zgłaszać się do przypadkowej osoby, a zorientować się na rynku. Jak wybrać dobrego adwokata? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

Jak rozpoznać kompetentnego adwokata?

Każdy, kto planuje skorzystać z usług adwokackich, chciałby dowiedzieć się, jak wybrać dobrego prawnika. Nie da się ukryć, że z perspektywy klienta najważniejsza jest skuteczność, czyli ilość wygranych spraw i częstotliwość odbywania rozpraw sądowych. Równie istotny jest staż pracy oraz doświadczenie zawodowe. Rzetelnego i solidnego adwokata można rozpoznać już po pierwszym spotkaniu. Wystarczy zwrócić uwagę na odpowiednie cechy charakteru, jak również podejście do klienta. Przede wszystkim należy pamiętać, że adwokat to osoba, która ukończyła studia prawnicze, a dodatkowo przeszła aplikację. Wstępnej selekcji należy dokonać przeglądając jego CV i portfolio, które może nam zdradzić wiele bezcennych informacji. Co więcej, całkiem przydatne w tej kwestii może okazać się prześledzenie edukacji prawnika. W większości przypadków wykształcenie jest proporcjonalne do umiejętności i potencjału zawodowego. W podejmowaniu decyzji o wyborze adwokata często zwracamy uwagę na prestiż. Statystycznie najwięcej korzystamy z usług rozsławionych i popularnych prawników, jednak niekoniecznie musi być to główny wyznacznik, choć ciężko nie zaufać osobie, której usługi poleca każdy klient.

prawnik

Cechy dobrego prawnika

Jakie cechy powinny wyróżniać dobrego adwokata? Nie ulega wątpliwości, iż główną cechą, dzięki której możemy rozpoznać rzetelnego prawnika jest przede wszystkim ambicja i chęć do samodoskonalenia. Nie bez znaczenia pozostają także cechy tj. inteligencja, bystrość umysłu oraz wnikliwość. Osoba potrzebująca porady prawnej udaje się do adwokata zajmującego się sprawami podobnymi do jej problemu. Jednak wiedza to nie wszystko. Dobry adwokat powinien podchodzić do danej sprawy w sposób rzeczowy, a do klientów – z empatią. Solidny prawnik wie, że każde działanie powinno zostać ukierunkowane na cel. Takie działanie nie tylko zminimalizuje koszty, ale również doprowadzi do szybkiego i skutecznego rozwiązania problemu. W zawodzie adwokata konieczna jest łatwość nawiązywania kontaktów. Z kolei wspomniana wcześniej empatia pozwoli wczuć się w położenie osoby poszkodowanej oraz sprawia, że prawnik staje się autentyczny w udzielaniu pomocy i zapewnieniu ochrony prawnej.

Specjalizacja adwokacka

Pracę adwokata z powodzeniem możemy porównać do zawodu lekarza. Każdy z nich ma swoją specjalizację, na której zna się najlepiej. Wielu adwokatów specjalizuje się w konkretnej dziedzinie. Dzięki temu znane mu są odpowiednie przypadki, posiada również doświadczenie zawodowe w określonej tematyce problemów. Adwokaci bardzo często mają ogólne pojęcie na temat innych obszarów prawa, stąd zaznaczają, z zakresu jakiej dziedziny prawa mają największą wiedzę. Nawet najlepszy prawnik specjalizujący się w prawie karnym nie pomoże nam w sprawie cywilnej, mimo, że jako osoba świadcząca poradami prawnymi zna podstawy prawa cywilnego. Podobnie w sprawach dotyczących nieruchomości, nie będziemy szukać pomocy u osoby, która ukierunkowana jest na prawo pracy. Dlatego, jeśli podczas rozmowy z adwokatem usłyszymy, że chętnie przyjmie naszą sprawę, ponieważ zna się na wszystkim – powinno wzbudzić to nasze wątpliwości. Należy wybierać profesjonalistów, którzy specjalizują się w określonej dziedzinie prawa. Dla przykładu, gdy potrzebujemy pomocy w sprawie kolizji, powinniśmy udać się do adwokata znającego się na prawie karnym. Podobnie powinniśmy wybrać kancelarię, w przypadku spraw spadkowych, czy pracy. Przed wyborem odpowiedniej kancelarii należy zrobić rzetelne rozeznanie i zwrócić uwagę na usługi, w których specjalizuje się dany adwokat. Wówczas zyskujemy pewność, że nasza sprawa będzie miał najlepszą obsługę prawną.

przyrządy adwokata

Opinia

Dobry adwokat cieszy się przede wszystkim dobrą opinią. Jeśli mamy taką możliwość, powinniśmy zaczerpnąć informacji u jego byłych klientów. Będą oni w stanie odpowiedzieć nam na pytanie, jak wygląda współpraca z danym prawnikiem. Warto także zapytać rodzinę i znajomych, czy znają dobrego adwokata, który specjalizuje się w określonych sprawach prawnych i będzie mógł rozwiązać nasze problemy. Ponadto, opinii możemy zasięgnąć w internecie. Niemal każda kancelaria posiada swoją stronę internetową, gdzie możemy znaleźć informacje dotyczące usług. Jednak nawet najbardziej szczegółowe wytyczne nie zastąpią nam bezpośredniej rozmowy z prawnikiem. W tym celu najlepiej udać się na konsultację prawniczą. Spotkanie w kancelarii adwokackiej to najlepszy sposób na przedstawienie swojego problemu osobie doświadczonej. Takie działanie umożliwi adwokatowi całościowo spojrzeć na problem i wybór odpowiedniej taktyki procesowej, co przekłada się na pomyślne rozwiązanie naszej sprawy. Ważne jest również odpowiednie przygotowanie do wizyty, chociażby poprzez zabranie wszystkich niezbędnych dokumentów.

Podsumowanie

Stojąc przed jakimkolwiek problemem natury prawnej, zazwyczaj osoba poszkodowana czuje się bezbronna. Zajmowanie się tego typu sprawami należy zatem powierzyć specjalistom. Jak wybrać dobrego adwokata? To pytanie niewątpliwie zadaje sobie większość z nas. Wybór pełnomocnika jest bardzo istotną sprawą, jeśli pragniesz odnieść sukces w swojej sprawie. Z pewnością niełatwe jest znalezienie odpowiednio wykwalifikowanego i fachowego prawnika. Obecnie na rynku usług prawniczych występuje olbrzymia konkurencja, stąd potencjalny klient ma wiele możliwości do wyboru. Należy pamiętać, iż najważniejsza jest kwestia doświadczenia oraz specjalizacja osoby świadczącej pomocą prawną. Nie bez znaczenia są także cechy tj. lojalność, kompetentność, profesjonalizm oraz empatia. Czynniki te pozwolą na szybkie i pomyślne rozwiązanie naszej sprawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here