Jak oszczędzać pieniądze?

0
5715

Nowy rok, nowe postanowienia noworoczne. To świetny czas na podejmowanie istotnych dla nas decyzji i nowych wyzwań, w tym finansowych. Każdy z nas chciałby posiadać portfel bezpieczeństwa, gdyż nigdy nie wiadomo, co przyniesie nam przyszłość. W związku z tym warto zastanowić się nad metodami oszczędzania, dzięki którym pod koniec roku będziemy mogli cieszyć się z wolnych środków. Można je potem przeznaczyć na upragniony urlop, wycieczkę, zakup czegoś do domu, na własne przyjemności czy też zostawić w celu dalszego pomnażania. Najważniejsze jest to, aby zacząć oszczędzać. Jak się wiec do tego zabrać?

Oszczędzanie – najtrudniejsze jest zrobienie pierwszego kroku

Samo myślenie czy mówienie o tym, że chcielibyśmy zacząć oszczędzać nijak się ma do jakiegokolwiek zysku. Swoje plany trzeba wdrożyć w życie. Najtrudniejszy jest przysłowiowy pierwszy krok, a każdy kolejny jest łatwiejszy. Po pewnym czasie oszczędzanie wejdzie nam w krew i stanie się nawykiem. Oszczędzać można początkowo nawet niewielkie kwoty, ważne aby w ogóle zacząć. Otworzenie konta oszczędnościowego i wpłacenie początkowego kapitału to pierwszy krok. Potem możemy już wpłacać dowolne kwoty i to w nieograniczonych ilościach. Warto to jednak robić regularnie. Zaleca się odkładanie każdej dwuzłotówki po zakupach. Można je wrzucać do skarbonki, a gdy uzbiera się większa suma, wpłacić na konto. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby odkładać większe kwoty. Można też ustawić zlecenia stałe, dzięki czemu automatycznie co miesiąc będzie wykonywany przelew z naszego zwykłego konta na konto oszczędnościowe.

Obecnie istnieją usługi autooszczędzania na końcówkach transakcji. Warto więc przejrzeć oferty banków. Oszczędzanie polega tutaj na tym, że po każdych zakupach, które opłacane są kartą, bank automatycznie zaokrągla wydaną kwotę, a powstałą nadwyżkę przelewa na nasze konto oszczędnościowe. Możemy samodzielnie ustawić zaokrąglaną kwotę w ustawieniach. Może być to zaokrąglenie zarówno do pełnej złotówki, jak i pięciu złotych. Niektórzy preferują zaokrąglanie procentowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here