Jak oszczędzać na emeryturę

0
5322

Polski system emerytalny pozostawia wiele do życzenia, dlatego też w większości przypadków wręcz koniecznością jest oszczędzanie na dodatkową emeryturę. Koszty związane z zżyciem codziennym się nieustannie zwiększają, co nie idzie jednak w parze z wysokością emerytury. Jak zatem oszczędzać na dodatkową emeryturę, aby móc godnie żyć na starość?

Gdy państwowa emerytura to za mało

Raczej nikt z nas nie wierzy już w wysoką emeryturę, w związku z czym powinniśmy zainteresować się sposobami na zaoszczędzenie pieniędzy na starość. Konta oszczędnościowe, fundusze, programy emerytalne czy też inna forma odkładania pieniędzy. Obecnie możemy liczyć na spore możliwości.
Ciekawą opcją jest dobrowolne oszczędzanie na emeryturę w formie Indywidulanego Kona Emerytalnego. Taki system oszczędzenia pozwala na uniknięcie płacenia podatku od zysków kapitałowych. Chodzi tutaj o podatek Belki, który nie będzie nas obowiązywał pod warunkiem, ze zgromadzone pieniądze zaczniemy wypłacać dopiero po sześćdziesiątym roku życia. Oczywiście pieniądze można wypłacać też wcześniej, jednakże wówczas trzeba liczyć się z koniecznością zapłacenia dziewiętnastoprocentowego podatku Belki. IKE może być prowadzone w formie rachunku maklerskiego, zakupionych obligacji państwowych, lokaty bankowej, funduszu czy też ubezpieczenia na życie. Bardzo ważne jest to, że pieniądze zgromadzone w IKE podlegają dziedziczeniu i nikt nie może ich zabrać właścicielowi.

IKZE i samodzielne oszczędzanie

Indywidulane Konto Zabezpieczenia Emerytalnego również umożliwia oszczędzenie pieniędzy, podobnie jak ma się to w przypadku IKE. Różnica polega jednak na tym, że kupować obligacje bez pośrednictwa funduszy inwestycyjnych można jedynie w IKE. Pieniądze w IKZE również podlegają dziedziczeniu i należą do inwestującego. Niestety nie ma tutaj możliwości częściowej wypłaty. Z kolei wypłata emerytalna dostępna jest po ukończeniu sześćdziesięciu pięciu lat. Trzeba też liczyć się z dziesięcioprocentowym podatkiem od całości zgromadzonego kapitału.
Jeśli dysponujemy wolnymi środkami, to godne polecenia jest zainwestowanie w nieruchomości. Inną opcją jest inwestowanie w kruszce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here