Marchew to jedno z najpopularniejszych warzyw w Polsce. Nie może się bez niego obejść wiele tradycyjnych potraw w naszym kraju. W porównaniu do innych warzyw i roślin uprawa marchwi nie jest bardzo trudna. Aby jednak cieszyć się dużymi plonami marchwi, konieczne jest jej odpowiednie nawodnienie i dostarczenie składników pokarmowych.
Ostatnie lata, a szczególnie 2018 rok nie były łaskawe dla producentów marchwi. Z danych GUS wynika, że w ubiegłym roku zbiory marchwi były mniejsze aż o 12% w porównaniu do 2017 roku i wyniosły 730 tys. ton, a do tego zebrane warzywa były słabej jakości. Głównym powodem był brak odpowiedniej ilości wody w glebie, co z kolei spowodowane było wysokimi temperaturami i rzadkimi deszczami (źródło: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rolnictwo-lesnictwo/uprawy-rolne-i-ogrodnicze/wynikowy-szacunek-glownych-ziemioplodow-rolnych-i-ogrodniczych-w-2018-roku,5,17.html). To dobrze pokazuje, jak ważne w uprawie marchwi jest właściwe nawodnienie. Do tego nie można zapomnieć również o właściwym nawożeniu marchwi.
Nawodnienie jako kluczowy element uprawy marchwi
Wspomnieliśmy już, że słaba dostępność wody była główną przyczyną niskich plonów marchwi w 2018 roku. Już to podpowiada, że nie wolno bagatelizować kwestii nawadniania w przypadku tego warzywa. Oczywiście podlewanie nie może być całkowicie przypadkowe, bo nie przyniesie oczekiwanych skutków. Rozpoczęcie nawadniania marchwi musi być uzależnione od wilgotności gleby (konieczna jest regularna kontrola wilgotności). Do tego podjęcie decyzji może ułatwić obserwacja roślin. Niedostateczne nawadnianie marchwi może obniżyć poziom plonów nawet o połowę. Do tego jakość korzeni jest wtedy po prostu zła (np. marchew jest bardzo cienka). Z drugiej strony duże i częste wahania wilgotności gleby powodują pękanie korzenia marchwi.
Nawożenie marchwi – jak robić to poprawnie?
Nawodnienie jest jedną z istotnych kwestii uprawy marchwi, ale nie wolno zapominać również o nawożeniu. Marchew jest o tyle specyficznym warzywem, że ma dość umiarkowane potrzeby nawozowe, ponieważ jej głęboki system korzeniowy jest w stanie czerpać pokarm z głębokich warstw gleby. Jednak całkowicie nie można pominąć nawożenia i warto użyć do tego wysokiej jakości nawozu znanego producenta. Odpowiednio skomponowane nawozy szybko uzupełnią składniki pokarmowe, których zabraknie w glebie i dostarczą właściwych makro- oraz mikroskładników. Marchew potrzebuje przede wszystkim potasu, nieco mniej azotu, a najmniej – fosforu i magnezu. Oczywiście termin i dawka stosowania nawozu zależą od zasobności gleby. Trzeba jednak dobrać ostatnie nawożenie pogłówne do terminu zbioru – nie może być zbyt późne. Warto stosować nawożenie dolistne nawozem wieloskładnikowym, co zapewni roślinom optymalną dawkę niezbędnych mikroskładników.
Uprawa marchwi z jednej strony wymaga właściwego nawodnienia, z drugiej – trzeba zapewnić tej roślinie właściwy poziom mikroskładników. Wtedy jest ogromna szansa, że będziemy mogli cieszyć się dużymi plonami marchwi.