Jak inwestować, jak oszczędzać w czasie pandemii?

0
1741
jak oszczędzać na kredyt

Niestabilna sytuacja wielu branż wpłynęła na dochody Polaków, zarówno właścicieli biznesów, jak i ich pracowników. Warto wiedzieć, w jaki sposób oszczędzać oraz w co warto inwestować w tym trudnym czasie, by zapewnić sobie poduszkę finansową w razie wystąpienia sytuacji kryzysowej lub mimo utrudnień zwiększyć zasoby np. na wkład własny.

Jakie są sposoby na oszczędzanie w czasach pandemii?

Specjaliści biją na alarm, że oszczędzanie w nieprzewidywalnych czasach pandemii nie jest wyborem i przywilejem a koniecznością. Sposoby na to nie różnią się od tych znanych nam wcześniej. Jednym z kluczowych aspektów jest planowanie domowego budżetu i skrupulatne trzymanie się ustalonych założeń. Można go modyfikować w czasie, by zapewnić sobie wzrost oszczędności. W zaoszczędzeniu pieniędzy pomogą zakupy z listą. W czasach kryzysu bardzo ważnym aspektem jest zniwelowanie zbędnych wydatków. Można to osiągnąć nie tylko przez rezygnację z konkretnych zakupów, ale i szukanie oszczędności na co dzień – podczas zakupów spożywczych, kupowania chemii domowej czy zmieniając operatora telefonii komórkowej na tańszego. Ponadto eksperci zalecają spłacenie zaległych długów w celu zniwelowania ryzyka braku możliwości spłaty i związanych z nim finansowych konsekwencji. Ponadto warto zapoznać się z możliwością wakacji kredytowych.

Sytuacja na rynku kredytowym w czasie pandemii

Wspomnieliśmy wcześniej o spłacie kredytów. A jak wygląda sytuacja z ich udzielaniem? W związku z utratą źródła dochodu, wielu Polaków straciło wiarygodność kredytową. Aby wspomóc gospodarkę oraz pobudzić popyt konsumentów Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o obniżeniu głównych stóp procentowych w bankach. Sprawiło to, że kredyty są aktualnie niezwykle tanie. W związku z tym korzystne jest zaciągnięcie zobowiązania gotówkowego lub hipotecznego. Jak oszczędzać na kredyt sugeruje blog Banki365.pl, gdzie wskazano dlaczego warto oszczędzać i przedstwiono proste sposoby na zgromadzenie gotówki.

W co inwestować w czasach koronawirusa?

Jak można było zauważyć, pandemia odbiła się nie tylko na finansach osobistych Polaków, ale i zmieniła sytuację globalną, wprowadzając wiele niepewności i niepokoju. Czy w związku z tym inwestowanie posiadanej gotówki jest bezpieczne? Wielu ekspertów twierdzi, ze aktualnie jest najlepszy czas na inwestowanie. Zalecana jest dywersyfikacja we własnym portfelu inwestycyjnym, czyli lokowanie gotówki w różnych produktach. Inwestycjami, którymi warto się zainteresować są:

  • ziemia ze względu na stabilne i przewidywalne wzrosty wartości,
  • nieruchomości,
  • bankowe portfele inwestycyjne konstruowane przez ekspertów,
  • produkty strukturyzowane,papiery wartościowe przedsiębiorstw, których produkty są szczególnie pożądane w czasach pandemii oraz amerykańskich spółek technologicznych,.

Warto podkreślić, że inwestowanie każdorazowo wiąże się z ryzykiem utraty środków i żadna z opisanych wyżej możliwości nie gwarantuje w 100% zysku.

Wpływ pandemii na oszczędności i inwestycje Polaków

Walcząc od ponad roku z pandemią, możemy zauważyć pewne trendy panujące wśród osób prywatnych w zakresie ich oszczędzania oraz inwestowania środków. Z badań przeprowadzonych w 2021 roku przez instytucję Kantar wynika, że 64% Polaków posiada oszczędności – są to głównie mężczyźni. Głównie przechowują oni nadwyżki finansowe w bankach – na lokatach i kontach oszczędnościowych. Warto podkreślić, że ten sposób może wywołać straty. Związane będą one z oprocentowaniem niższym niż inflacja. Ponadto popularnością cieszy się inwestowanie w nieruchomości, grunty oraz złoto i inne kruszce. Jedynie 7% Polaków nastawionych jest negatywnie do jakiejkolwiek formy inwestowania posiadanego, realnie lub w teorii, kapitału.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here