Ile zarabia informatyk?

0
2090
Ile zarabia informatyk?

Nie od dzisiaj wiadomo, że kierunki zawodowe, związane bezpośrednio z informatyką są przyszłością, która może zapewnić naprawdę dobre zarobki. Już dzisiaj powstaje zaskakująco duża liczba miejsc  pracy w sektorach IT, zachęcająca młodych ludzi, w tym również szerokie grono pań, do gruntownego zapoznania się ze szkoleniami właśnie z zakresu IT. Czy faktycznie to, ile zarabia informatyk, powinno przekładać się na tak szerokie zainteresowanie tym tematem?

Statystyki nie kłamią

Wśród statystyk poczynionych przez Addeco już w 2013 roku wynikało, że rozbieżność w stawkach informatyków jest ogromna. Najmniej zarabiali wtedy przedstawiciele wsparcia technicznego – mogli liczyć na zarobki rzędu jedynie około 2 000 złotych brutto, podczas gdy w tym samym czasie dyrektorzy IT zgarniali po 35 00 złotych brutto miesięcznego wynagrodzenia. Największym powodzeniem cieszą się specjaliści programujący w języku Java, C/C++,.Net, a także twórcy mobilnych aplikacji czy programów na systemy Android oraz Apple’a. Ich praca wyceniana jest średnio od 5 do nawet 16 tysięcy złotych brutto za jeden miesiąc. Bardzo chętnie i skrzętnie poszukiwanymi specjalistami są również konsultanci odpowiadający za obsługę systemu informatycznego, którego zadaniem jest zarządzanie procesami wewnątrz firmy, oczywiście związanymi z biznesem.

Ile zarabia informatyk w poszczególnych miastach?

W przypadku zawodu informatyka można znaleźć bardzo ciekawą zależność. Dotychczas najwyższe pensje można było w wielu przypadkach odnotować jedynie w województwie mazowieckim, a szczególnie w Warszawie. W przypadku informatyków zaraz za Warszawą znajduje się ze średnią pensją 4,33 tysiące złotych brutto województwo dolnośląskie, a tuż za nim, ze średnią 4,25 tysięcy złotych – pomorskie. Najmniej można zarobić w województwach: podkarpackim oraz podlaskim, tam średni wynosi 3,2 tysiąca złotych brutto.

Ile zarabia informatyk?Najnowsze dane

Pod koniec 2017 roku największymi zarobkami w branży informatycznej mogli cieszyć się programiści z sektora B2B. Wynagrodzenie w ich przypadku, liczone w kwocie netto, wynosiło średnio między 4,9 a 7,7 tysięcy złotych netto na miesiąc. Widać w tym również nowe tendencje rynkowe i zawodowe, a także znaczy, bo aż siedmioprocentowy wzrost płac w tym sektorze w ostatnim czasie. Największy skok procentowy w kwestii wysokości wypłat dla informatyków zaliczyć Wrocław – stawki wzrosły tam nawet o 13,4 procenta, zaś na stanowiskach starszych specjalistów aż o 16,1 procenta. Najmniejszy wzrost podwyżki płac zaliczyła za to Warszawa. Osoba z kilkuletnim doświadczeniem na stanowisku starszego specjalisty w Warszawie zarobi w tej chwili średnio 13,3 tysiące złotych miesięcznie, a we Wrocławiu – 12,4 tysiące złotych.

Ile zarabia informatyk w Polsce, a ile zagranicą

Chociaż zarobki informatyków w Polsce zachęcają wręcz swoją wysokością do poszukiwania odpowiednich, kierunkowych studiów czy kursów, to jednak na zachodzie ci sami specjaliści zarabiają znacznie więcej, nie tylko ze względu na inną walutę. To powoduje, że ci naprawdę dobrzy informatycy chętnie wyjeżdżają zagranicę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here