Grafika komputerowa, od czego zacząć

0
3544
Grafika komputerowa, od czego zacząć

Zawód grafika komputerowego stwarza bardzo dużo możliwości w wyborze ścieżki zawodowej oraz zleceń, które przyjmie na swój warsztat. Tak naprawdę wystarczy rok i wyczucie w doborze kolorów oraz zmysł artystyczny, aby rozwinąć skrzydła w tym zawodzie.

Grafik od zera

Jest kilka dróg do tego, aby zostać grafikiem. Oprócz szczypty talentu trzeba mieć też umiejętność obsługi programu. Jednak to drugie da się zrobić, wystarczy poświecić na to trochę czasu. Osoby mające doświadczenie są obecnie poszukiwane przez agencje marketingowe czy BTL. Nawet znalezienie zleceń na wykonanie projektu plakatów, czy opakowań kartonowych ozdobnych nie jest trudne.

Edukacja

Jednym ze sposobów zdobycia wiedzy są studia. Trwają one jednak 3 lata i nie każdy ma tyle czasu, aby poświęcić je na kształcenie. Spotykamy się tez z głosami, że to strata czasu bo zdobyte tam doświadczenie nie pokrywa się z oczekiwaniami pracodawców. Jednak poznawanie nowych ludzi, poszerzanie horyzontów ciężko uznać za czas stracony i na pewno kiedyś to zaowocuje.

Kursy i warsztaty

Zdobycie wiedzy na kursach to jeden z najlepszych sposobów. Zazwyczaj są one prowadzone przez aktywnych grafików pracujących w różnych firmach. Dlatego wybierając kurs warto szukać tych, prowadzonego przez praktyków.

Na warsztatach też można nie tylko spotkać wiele ciekawych indywidualności, ale też często więcej się dowiedzieć niż na takich dedykowanych kursach. Dla osób posiadających pokłady silnej woli i samozaparcia polecam kursy na YouTubie.

Gdzie jest praca dla grafika komputerowego

Tak naprawdę to grafik komputerowy ma bardzo szerokie spectrum, jeśli chodzi o wybór branży w której będzie pracować. Od zleceń w firmie marketingowej gdzie może się spotkać z bardzo różnymi projektami, po agencje BTL zajmujące się promocją firm. Wiadomo, że o zlecenia będzie łatwiej w miastach takich jak Warszawa czy Kraków niż w mniejszych miejscowościach. Jednak zawód grafika ma tą zaletę, że można go wykonywać zdalnie.

Zdobycie zawodu grafika to oprócz zaznajomienie się z programem ciągła praca. Na swoim koncie musimy mieć też portfolio, które nam będzie przecież potrzebne do starania się o pracę czy zlecenia. Dlatego nawet jeśli zrobimy kursy, musimy też cały czas tworzyć projekty i je udoskonalać, możemy przerabiać znalezione w internecie, a może w formie wolontariatu dla jakiejś fundacji czy stowarzyszenia.

Artykuł pomogła zredagować Agencja BTL z Warszawy Kopikom.

Źródła:

  1. http://www.pracujemy.eu/co-moze-robic-freelancer/ – „Co może robić freelancer?” – stan z 30.10.2018r.
  2. http://www.secus.pl/grafik-komputerowy-jak-zaczac-w-zawodzie – „Grafik komputerowy – jak zacząć w zawodzie?” – stan z 30.10.2018r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here