Fizjoterapeuta – zarobki

0
3225
fizjoterapeuta zarobki

Praca w fizjoterapii jest coraz częściej oraz coraz chętniej wybieranym kierunkiem studiów wyższych licencjackich oraz specjalistycznych kursów kwalifikacyjnych. Nie brakuje zarówno chętnych, jak i samej pracy. Pojawiają się również oferty pracy dla fizjoterapeutów zagranicą –  i to właśnie taki kierunek coraz częściej obierają osoby młode, chcące faktycznie zarobić na swojej wiedzy oraz umiejętnościach.

Fizjoterapeuta – zarobki zgodne z kwalifikacjami?

Praca fizjoterapeuty związana jest ze zdrowiem pacjentów, którzy najczęściej z jakiś względów mają problemy ruchowe – po operacjach, po groźnych wypadkach, przy rehabilitacji, także w przypadku sportowców czy osób chorujących na wrodzone wady, u których fizjoterapia jest jedynym sposobem na znajdowanie się w teraźniejszości oraz życie bez względnego bólu. Fizjoterapeuta odpowiedzialny jest również za przygotowywanie całych planów treningowych czy o działania  i zabiegi profilaktyczne. Na wysokość zarobków fizjoterapeuty w mniejszym stopniu ma znaczenie jego staż zawodowy czy lata przepracowane z pacjentami, znacznie bardziej – miejsce wykonywania swoich zadań.

fizjoterapeuta zarobkiMiejsce a płaca

Wiele w kwestii wypłat zależy od miejsca, w jakim przyszło nam pracować. Jeśli chodzi o bardziej państwowe stanowiska, takie jak przychodnie, szpitale czy sanatoria, wypłata będzie oscylowała w okolicach 1800 złotych netto. Najwyższe pensje w tym przedziale to 2100 złotych netto. Najmniejsze pensje to zwykle około 1500 złotych netto. Jeśli jednak wziąć pod uwagę ogól fizjoterapeutów, a więc również tych pracujących na własny rachunek, posiadających własne gabinety czy prowadzących swoje zabiegi na przykład w hotelach, średnia liczona w brutto wynosi 2648 złotych.

Największe i najniższe zarobki

Statystyki mówią same za siebie – najwięcej w tym zawodzie można zarobić pracując w województwie mazowieckim. Tutaj średnia to około 2000 złotych netto, w Warszawie nawet 2035 złotych. Na drugim miejscu jest województwo pomorskie ze średnią 1800 złotych netto oraz województwo małopolskie na trzecim miejscu ze średnią wynoszącą 1750 złotych netto. Najmniej z kolei można zarobić w takich województwach, jak wielkopolskie, świętokrzyskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie oraz podkarpackie. W tym ostatnim średnie zarobki fizjoterapeuty wynoszą około 1500 złotych netto. O dziwo jednym z miast, w których zarobki fizjoterapeutów są niezłe, jest Częstochowa – ze swoją średnią 1900 złotych netto wyprzedza nawet Kraków, oferujący średnio 1880 złotych netto.

Własny gabinet

Głównie właśnie ze względu na te statystyki wielu fizjoterapeutów po skończeniu odpowiednich studiów oraz kursów, a także po odbyciu odpowiednich staży oraz praktyk decyduje się na otwarcie własnych gabinetów fizjoterapeutycznych. Do tego bardzo często dochodzi wybranie odpowiedniej, niejako „ulubionej” części fizjoterapii, skierowanej na przykład do poszkodowanych w wypadkach, kobiet w ciąży oraz połogu czy na przykład sportowców. Stawki będą więc zależeć również od specjalizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here