Dysk twardy – jakie są i jak wybrać?

0
1583
Dysk twardy

Czy wiesz, jakie są rodzaje dysków twardych? Czym się sugerować podczas poszukiwań nowego „twardziela”?

Dysk twardy – co to takiego i jakie są rodzaje?

Dysk twardy to jeden z najważniejszych komponentów każdego komputera. Najczęściej wyróżnia się 2 podstawowe typu dysków, tj. dysk twardy HDD i dysk SSD do laptopa. Pierwszy z wymienionych jest głównych nośnikiem pamięci, w jego wnętrzu znajdują się twarde krążki określane talerzami, zostały one również pokryte warstwą magnetyczną. Krążki te zazwyczaj wprawiane są w ruch przy pomocy silnika. Nie wchodząc głębiej w dokładną budowę dysku HDD, warto podkreślić, że od pewnego czasu tracą one na popularności na korzyść dysków SSD.

Dysk SSD do laptopa lub komputera stacjonarnego to nowszy sprzęt. Określany jest jako napęd półprzewodnikowy, który swoimi możliwościami znacząco przewyższa dyski twarde HDD. Pamięć masowa oparta jest o pamięć flash, jak ma to miejsce np. w pendrive’ach. Dyski SSD mają znacznie mniej części niż HDD, pozbawione są przy tym ruchomych elementów, dzięki czemu pracują o wiele ciszej – w zasadzie są bezgłośne, co na pewno bardzo szybko zauważysz i docenisz. Ponadto tego rodzaju budowa zapewnia takiemu sprzętowi wysoką odporność na silne pola magnetyczne, uderzenia, upadki i wibracje.

Jaki dysk SSD do laptopa?

Wobec powyższych informacji wielu z was z pewnością zadaje sobie pytanie, jaki dysk SSD do laptopa wybrać? Na rynku znajdziesz całą masę modeli, pamiętaj, aby w miarę możliwości decydować się na urządzenia renomowanych firm. W ten sposób zyskujesz większą gwarancję trwałego i funkcjonalnego produktu. Kluczowe parametry, o których trzeba pamiętać, to prędkość zapisu i odczytu danych, a także pojemność dysku.

Czy podłączenie dysku twardego do komputera jest trudne? Zależy od modelu komputera i rodzaju dysku, w wielu sytuacjach możesz sobie jednak z tym poradzić samodzielnie. Najpierw usuń stary dysk twardy HDD, zazwyczaj w tym celu wystarczy otworzyć wnękę i odłączyć kabel SATA. Następnie zainstaluj dysk SSD w tym samym miejscu. Uruchom komputer i zainstaluj system operacyjny, a potem, używając standardowych narzędzi do konserwacji systemu, usuń napęd optyczny z komputera.

Pamiętaj, że ze starego dysku możesz korzystać poza komputerem, wystarczy dokupić odpowiednie złącza i opakowania. W ten sposób Twój stary dysk zyska nowe życie i stanie się dyskiem przenośnym. Przeglądając dostępne warianty dysków do Twojego komputera, warto posiłkować się również opiniami innych użytkowników. W ten sposób dowiesz się, który produkt jest polecany i cieszy się renomą. Dysk SSD do laptopa może nadać mu drugie życie i znacznie ułatwić Twoją pracę – nie czekaj z wymianą i już sprawdź oferty marki Samsung!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here