Osoby chcące otworzyć własną firmę, mogą liczyć na pomoc z Urzędu Pracy. Chodzi tutaj o kwotę dwudziestu tysięcy złotych, bo właśnie tyle wynosi dotacja. Jak zatem otrzymać te pieniądze na start własnego biznesu?
Co warto wiedzieć o dotacji z Urzędu Pracy?
Dotacja z Urzędu Pracy jest bezzwrotną formą pomocy skierowaną do osób, które chcą otworzyć własną działalność gospodarczą. Konieczne jest prowadzenie takiego biznesu przez określony z góry czas, gdzie przeważnie jest to rok czy dwa. Plusem takiego rozwiązania jest to, że nawet jeśli naszej firmie nie uda się odnieść sukcesu, ale utrzyma się na rynku przez ten czas, to nie będziemy musieli zwracać pieniędzy otrzymanych z dotacji. Trzeba też liczyć się z tym, że większość z dotacji wiąże się z koniecznością posiadania wkładu własnego, którego wysokość uzależniona jest od urzędu pracy, w którym zamierzamy złożyć wniosek o dotację. Oczywiście nie zawsze jest to wymagane, jednakże jest to bardzo mile widziane i wpływa korzystnie na pozytywne rozpatrzenie naszego zgłoszenia. Istotne jest też to, że dotacja z Urzędu Pracy nie obejmuje wsparcia pomostowego, a więc posiadanie wolnych środków jest konieczne.
Pewne ograniczenia
Każdego roku zmienia się kwota dofinansowania z Urzędu Pracy i jest ona uzależniona od przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Wniosek można złożyć zarówno o przyznanie maksymalnej puli środków, jak również można wpisać mniejszą kwotę. Warto wiedzieć, że osoby ubiegające się o dotację z Urzędu Pracy nie mogą otworzyć żadnej spółki. Możliwe jest przeznaczenie owych pieniędzy wyłączne na jednoosobową działalność gospodarczą. Inaczej jest w przypadku ubiegania się o dotację z Unii Europejskiej. Wówczas bezproblemowo można założyć spółkę cywilną.
Tak więc zanim zdecydujemy się na wzięcie kredytu na otworzenie własnego biznesu, warto skorzystać z alternatywnych opcji, jaką jest chociażby dotacja z Urzędu Pracy. Jeśli mamy pomysł na własną działalność, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować swoich sił, korzystając z pomocy państwowej.