Czy warto studiować bezpieczeństwo wewnętrzne? Co można robić po bezpieczeństwie wewnętrznym?
Interesujesz się polityką, historią, kruczkami administracyjnymi oraz tematami społecznymi? Leży Ci na sercu bezpieczeństwo Kraju oraz Twoje i Twoich bliskich? Wybierz zawód, który przyniesie Ci satysfakcję z pracy oraz pozwoli na jednoczesną realizację pasji i rozwój zainteresowań. Zostań funkcjonariuszem służb mundurowych, lub pracownikiem administracji państwowej!
Kierunek studiów bezpieczeństwo wewnętrzne
Bezpieczeństwo wewnętrzne można rozumieć jako utrzymanie porządku, zapewnienie obywatelom odpowiednich i bezpiecznych warunków życia. Jest to kierunek interdyscyplinarny, co oznacza, iż zawiera w sobie zbiór zagadnień z różnych dziedzin takich, jak psychologia, prawo czy ochrona własności intelektualnych.
Studenci kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne przygotowują się m.in. do organizacji oraz zarządzania bezpieczeństwem imprez masowych, do przeciwdziałania szeroko pojętemu terroryzmowi, do reagowania oraz interweniowania w sytuacjach zagrożenia ze strony sił natury czy do przeciwdziałania kryzysom związanym z protestami ulicznymi. Zdobywają wiedzę odnośnie do bezpieczeństwa informacji, w szczególności cyfrowych danych. W zakresie zagadnień dla przyszłych służb bezpieczeństwa wewnętrznego znajduje się również cyberterroryzm, stalking oraz realne ataki na przypadkowe osoby.
Kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne jest coraz chętniej wybieraną opcją przez przyszłych studentów. Wychodząc im naprzeciw, uczelnie zarówno prywatne, jak i państwowe zabiegają o to, by w swojej ofercie posiadać również ten przyszłościowy kierunek.
Jakich zagadnień można spodziewać się w programie studiów
Studia na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne obfituje w ogrom różnorodnych, niezwykle interesujących tematów. Studenci poznają wiedzę z zakresu:
- kryminalistyki,
- prawa karnego,
- kryminologii,
- przeciwdziałania terroryzmowi,
- działania tajnych służb wywiadu oraz kontrwywiadu,
- technik przesłuchań,
- bezpieczeństwa społecznego
- prawa administracyjnego,
- nauk wojskowych oraz policyjnych,
- socjologii, politologii oraz psychologii.
Aktywność dodatkowa
Aktywność wykraczająca poza standardowe obowiązki studenta zawsze jest mile widziana przez przyszłego, potencjalnego pracodawcę. Jest dla niego sygnałem, że zależy nam na wszechstronnym rozwoju. Pracodawcy szukają ludzi angażujących się, aktywnych, ciekawych świata.
Kursy, szkolenia, praktyki
Ojciec-założyciel Stanów Zjednoczonych, Benjamin Franklin powtarzał, że „Szkoła doświadczenia kosztuje, ale żadna inna nie potrafi lepiej wykształcić człowieka”. Warto zatem zwrócić uwagę, czy uczelnia oferuję możliwość rozwoju, praktycznego wykorzystania wiedzy, kursów i szkoleń.
Na każdej uczelni są wymagane praktyki studenckie. Ogromna większość studentów nie wykorzystuje niestety zupełnie ich potencjału. W tym wątku zupełnie nie opłaca się iść na łatwiznę. Dobrze wybrane oraz rzetelnie odbyte praktyki mogą być trampoliną zawodową.
Warto ponadto zawierać jak najwięcej branżowych znajomości, budować dobre relacje z innymi studentami oraz wykładowcami. Dobrym pomysłem jest również szukanie pracy i staży już w trakcie studiów.
Co po studiach? Praca po bezpieczeństwie wewnętrznym
Prawdziwy pasjonat tematu zawsze odnajdzie się na rynku pracy. Absolwenci studiów mają odpowiednie kwalifikacje do tego, by zostać oddelegowanymi do pracy w służbach mundurowych lub specjalnych: Policji, Straży Granicznej, Straży Ochrony Kolei, Służbie Celnej, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Mogą zostać zatrudnieni również w placówkach dyplomatycznych, w administracji centralnej oraz terytorialnej.
Obecne przepisy wymagają również, by w każdej firmie była osoba zajmująca się administracją bezpieczeństwa informacji. Na takie stanowisko chętnie zatrudnia się osoby właśnie po bezpieczeństwie wewnętrznym.
Dużym plusem tych studiów jest możliwość podjęcia pracy w administracji państwowej, co kojarzy się wielu osobom ze stabilnym zatrudnieniem, pewną pensją oraz uregulowanym czasem pracy i możliwościami rozwoju.
Bezpieczeństwo wewnętrzne studia Warszawa
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa i Ochrony im. Marszałka Piłsudskiego z siedzibą w Warszawie oferuje szeroki wybór studiów oraz kursów związanych tematycznie z zagadnieniem obronności oraz bezpieczeństwa, w tym studia na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne oraz bezpieczeństwo narodowe.Uczelnia podpisała porozumienie z Komendą Główna Policji, co pozwoliło idealnie dostosować materiał wykładany na studiach do wymogów, które muszą spełnić kandydaci do pracy w policji. W ofercie WSBiO można znaleźć studia licencjackie, magisterskie i podyplomowe oraz szeroki wybór kursów, jak choćby kurs detektywistyczny czy kurs ochrony.
Uczelnia oferuje szereg dodatkowych branżowych szkoleń, po to, by jej studenci byli najlepszymi specjalistami na rynku. Skorzystaj z najlepszej oferty i zdobądź wymarzony zawód!