Czy lepiej samodzielnie pakować paczki czy korzystać z profesjonalnej firmy? Poradnik dla sprzedających przez Internet

0
1890
Czy lepiej samodzielnie pakować paczki czy korzystać z profesjonalnej firmy

Prowadzenie własnej firmy internetowej ma wiele korzyści. Właściwie nie trzeba posiadać żadnego biura i wszystkie sprawy można załatwiać z ekranu komputera. Oczywiście w przypadku sprzedaży mamy dwie możliwości zamawianie towaru od producenta bezpośrednio do domu lub skorzystanie z opcji dropshippingowej. W pierwszym przypadku do dyspozycji musimy mieć akcesoria do pakowania towarów, w tym dobrej jakości taśmy pakowe. Dziś zastanowimy się czy lepiej korzystać z profesjonalnej firmy do której zadań należy pakowanie i wysyłka towarów czy też zajmować się tym samodzielnie.

Bądź sobie sterem, żeglarzem, okrętem…

Jak mówi przysłowie możesz być kapitanem na własnym statku i o wszystkim decydować samodzielnie, czyli być sobie sterem, żeglarzem, okrętem. Taka postawa jest odpowiednia w przypadku prowadzenia małej firmy, która w dodatku prowadzi sprzedaż dość niszowych produktów, którymi zainteresowana jest konkretna grupa osób. W takim przypadku zamówione towary można pakować samodzielnie, gdyż nie trzeba obsługiwać bardzo dużej ilości zamówień, nawet w okresie tzw. wzmożonego ruchu, czyli sezonowych wyprzedaży, czy świąteczno-noworocznym. Oczywiście w przypadku, gdy samodzielnie wysyłasz paczki musisz zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie. Zatem odpowiedni, mocny karton, najlepiej z nienasiąkliwego materiału będzie konieczny. Jeśli sprzedajesz materiały kruche, to każdą paczkę musisz wewnątrz zabezpieczyć wkładem poliuretanowym lub styropianowym. Ponadto musisz zadbać o dobór taśmy pakowe z mocnym klejem i najlepiej zamówić większą partię takich, które wyposażone są w logo Twojej firmy. Musisz bowiem dbać również o identyfikację wizualną. Przydatna będzie tu podpisana umowa z firmą kurierską, aby nie trzeba było każdej paczki nadawać osobno, tylko zawsze w wyznaczone dni.

Samodzielne pakowanie paczek do wysyłki – wady

Jeśli decydujesz się na samodzielne prowadzenie łańcucha sprzedaży od zamówienia do etapu wysyłki, to musisz doskonale koordynować każdy z nich. Nie ma tu miejsca na błędy czy niedociągnięcia, gdyż konkurencja szybko to wykorzysta. Ponadto bierzesz pełną odpowiedzialność, kiedy paczka będzie niewłaściwie zabezpieczona i towar trafi do klienta uszkodzony. Musisz zatem zadbać przynajmniej o dobre, stałe ubezpieczenie towarów, gdyż w tej sytuacji, gdy nie z Twojej winy towar dotrze wybrakowany czy zniszczony, to odpowie za to firma spedycyjna. Samodzielnie pakując towar tracisz czas, który mógłby być spożytkowany bardziej efektywnie, np. na lepszy kontakt z klientem czy pozyskiwanie nowych na profilach firmy w portalach społecznościowych.

Model droppshippingu – zalety takiego rozwiązania

Decydując się na obsługę przez hurtownię dropshippingową nie musisz towaru zamawiać do siedziby firmy czy domu, gdyż bezpośrednio z tego miejsca może dotrzeć do klienta. Systemy mogą być doskonale skoordynowane przez co do hurtowni na bieżąco będą spływać zamówienia, a do Ciebie informacja o brakach magazynowych z aktualizacją dostępności asortymentu na Twojej stronie. Dzięki temu zatem stajesz się bardziej wiarygodny dla swoich klientów. Oczywiście w takim przypadku musisz stale pozostawać w kontakcie z hurtownią, aby wiedzieć kiedy towary znów pojawią się w magazynie. Nie interesuje Cię kwestia pakowania, gdyż wszystko zlecasz hurtowni, przekazując jedynie swoje zalecenia odnośnie tego, jak ma być ona zabezpieczona. Ponieważ hurtownia może dobrze zarobić na umowie z Tobą, stara się, by każda paczka dotarła w niezmienionym stanie.

Czy model dropshippingowy ma jakieś wady?

Niezależnie od wielkości firmy, czy jest to mikro, małe czy średnie przedsiębiorstwo model dropshippingowy doskonale się sprawdza. Czy można dostrzec w nim jakieś wady albo niedociągnięcia? Oczywiście pewną niedogodnością jest konieczność płacenia prowizji hurtowni dropshippingowej, jednak oszczędzasz czas i nie musisz się o nic martwić, a przez to, że jest to płatna usługa masz gwarancję jej jakości. Niedogodnością jest z pewnością fakt, że jeszcze nie w każdej branży można korzystać z takiego modelu biznesowego, gdyż mimo wszystko część hurtowni się na nią nie decyduje.

Nasza odpowiedź jest zatem jasna. Znacznie wygodniejszy jest model droppshhippingowy, chyba, że firma nie generuje stałych dochodów na wysokim poziomie, wtedy można zdecydować się na samodzielne pakowanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here