Co zmienił jednolity plik kontrolny w małych firmach?

0
2220

Przekazywanie danych w ramach jednolitego pliku kontrolnego od 1 stycznia 2018 roku obejmuje również mikrofirmy. W 2016 roku obowiązek ten został nałożony na największe przedsiębiorstwa, a rok później na średnie i małe firmy. Obecnie wszystkie podmioty muszą przekazywać do organów podatkowych dane z ksiąg podatkowych i dowodów księgowych w formie JPK.

Co to jest JPK?

Jednolity Plik Kontrolny jest dokumentem, który zawiera informacje o wszystkich operacjach gospodarczych za konkretny okres. Jest on w formacie, który pozwala na jego łatwe przetwarzanie. Dane przekazywane są zgodnie ze wzorem przygotowanym przez Ministra Finansów, w formie XML. Ważne jest więc, aby korzystać z serwisów płatniczych, szczególnie jeżeli prowadzimy sklep internetowy, które pozwalają na generowanie raportów transakcji i faktur w formacie XML, jak np. przelewy24.pl.  

JPK musi zawierać konkretne dane, które dotyczą odpowiednich ksiąg podatkowych i dowodów księgowych. Zestaw wymaganych danych został przygotowany dla konkretnych obszarów, jak: księgi rachunkowe  JPK_KR, wyciąg bankowy  JPK_WB, magazyn JPK_MAG, ewidencje zakupu i sprzedaży VAT  JPK_VAT, faktury JPK_FA, podatkowa księga przychodów i rozchodów  JPK_PKPIR i ewidencja przychodów  JPK_EWP. Wybrany program księgowo-finansowy powinien więc umożliwiać obsługę wskazanych danych.

Comiesięczny obowiązek ewidencji VAT

Prowadząc księgi podatkowe w formie elektronicznej, przedsiębiorca ma obowiązek każdego miesiąca dostarczać organom podatkowym raporty, które dotyczą ewidencji VAT. Zawierają one dane, które są niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania i kwoty podatku. Raporty należy przesyłać do 25. dnia każdego miesiąca bez wezwania. Inaczej jest w przypadku JPK, które do 30 stycznia 2018 roku przesyłane są dobrowolnie na żądanie organów podatkowych. Od lipca 2018 roku wszystkie firmy będą musiały przesyłać JPK obowiązkowo na żądanie organów podatkowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here