Przekazywanie danych w ramach jednolitego pliku kontrolnego od 1 stycznia 2018 roku obejmuje również mikrofirmy. W 2016 roku obowiązek ten został nałożony na największe przedsiębiorstwa, a rok później na średnie i małe firmy. Obecnie wszystkie podmioty muszą przekazywać do organów podatkowych dane z ksiąg podatkowych i dowodów księgowych w formie JPK.
Co to jest JPK?
Jednolity Plik Kontrolny jest dokumentem, który zawiera informacje o wszystkich operacjach gospodarczych za konkretny okres. Jest on w formacie, który pozwala na jego łatwe przetwarzanie. Dane przekazywane są zgodnie ze wzorem przygotowanym przez Ministra Finansów, w formie XML. Ważne jest więc, aby korzystać z serwisów płatniczych, szczególnie jeżeli prowadzimy sklep internetowy, które pozwalają na generowanie raportów transakcji i faktur w formacie XML, jak np. przelewy24.pl.
JPK musi zawierać konkretne dane, które dotyczą odpowiednich ksiąg podatkowych i dowodów księgowych. Zestaw wymaganych danych został przygotowany dla konkretnych obszarów, jak: księgi rachunkowe JPK_KR, wyciąg bankowy JPK_WB, magazyn JPK_MAG, ewidencje zakupu i sprzedaży VAT JPK_VAT, faktury JPK_FA, podatkowa księga przychodów i rozchodów JPK_PKPIR i ewidencja przychodów JPK_EWP. Wybrany program księgowo-finansowy powinien więc umożliwiać obsługę wskazanych danych.
Comiesięczny obowiązek ewidencji VAT
Prowadząc księgi podatkowe w formie elektronicznej, przedsiębiorca ma obowiązek każdego miesiąca dostarczać organom podatkowym raporty, które dotyczą ewidencji VAT. Zawierają one dane, które są niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania i kwoty podatku. Raporty należy przesyłać do 25. dnia każdego miesiąca bez wezwania. Inaczej jest w przypadku JPK, które do 30 stycznia 2018 roku przesyłane są dobrowolnie na żądanie organów podatkowych. Od lipca 2018 roku wszystkie firmy będą musiały przesyłać JPK obowiązkowo na żądanie organów podatkowych.