W samochodach jest coraz więcej elektroniki. Jest coraz mniej samochodów, które nie są skomputeryzowane i są one zastępowane przez nowsze, bardziej nowoczesne samochody, które są jeszcze bardziej skomputeryzowane. Oznacza to, że diagnostyka komputerowa to podstawowe narzędzie pozwalające ocenić jakość i sprawność auta. Jak każda metoda, ma ona swoich zwolenników i przeciwników. Właściciele warsztatów samochodowych, którzy dbają o jakość swoich usług i reputację swoich klientów, na pewno będą posiadać skomputeryzowany sprzęt do diagnostyki samochodowej.
Czym jednak jest diagnostyka?
Diagnostyka samochodowa to proces polegający na podłączeniu specjalnego komputera diagnostycznego (zwanego również testerem diagnostycznym) do komputera pokładowego samochodu. Usługa ta umożliwia sprawdzenie aktualnego stanu samochodu. Jeśli parametry odbiegają od pożądanych, czy występują błędy i gdzie one są oraz jakie są ich przyczyny, aby móc je skutecznie korygować. Istotne jest również to, że działać to może na zasadzie mobilnej stacji diagnostycznej, czyli nie musimy jechać do warsztatu – warsztat może przyjechać do nas!
Jak działa ta diagnostyka?
Samochody wyprodukowane w ostatnich latach posiadają wewnętrzne komputery do sterowania silnikiem i podzespołami. Wyposażone są w specjalne systemy diagnostyczne zaprogramowane przez producenta, które przejmują odpowiedzialność za prawidłowe zakresy pracy wszystkich podzespołów i czujników. Jeśli któryś z parametrów przekroczy ustawione limity, komputer pokładowy zapisze w swojej pamięci kod błędu. Informacja ta jest niezbędnym warunkiem wstępnym do określenia lokalizacji usterki.
Czasy się zmieniają, teraz naprawa aut wygląda inaczej niż kiedyś. By wiedzieć co się dzieje, nie trzeba najpierw rozbierać całego auta. Nowoczesna diagnostyka samochodowa polega na podłączeniu dedykowanego komputera diagnostycznego do komputera pokładowego pojazdu w celu wymiany danych. Test diagnostyczny odczytuje informacje zapisane przez komputer pokładowy o stanie samochodu i w ciągu kilku minut wyświetla informacje o poszczególnych usterkach wykrytych podzespołów. W ten sposób technik może zidentyfikować problem i zacząć go rozwiązywać.
Co można sprawdzić za pomocą diagnostyki komputerowej?
Poprzez połączenie z komputerowym systemem diagnostycznym samochodu można zidentyfikować kody usterek poszczególnych podzespołów. Należą do nich ABS, SRS, ASR, ESP, AIRBAG, EPC, immobilizer, układ paliwowy, zarządzanie silnikiem. Pozwala również na monitorowanie parametrów samochodu podczas jazdy (silnik, ciśnienie, temperatura, przepływomierz, czas wtrysku, wskaźniki). Na rynku dostępne są również urządzenia diagnostyczne, np. do zarządzania automatyczną skrzynią biegów i klimatyzacją.
Główne zalety diagnostyki komputerowej.
Niewątpliwą zaletą diagnostyki komputerowej jest możliwość szybkiego określenia stanu technicznego poszczególnych układów i podzespołów pojazdu. Nie jest konieczny demontaż lub uszkodzenie jakichkolwiek elementów. W tym przypadku wystarczające jest wyposażenie techniczne i pomiarowe w postaci komputera diagnostycznego. Do wymiany danych wystarczy odpowiednie połączenie, aby porównać wartości parametrów aktualnego stanu samochodu z wartościami ustawionymi przez producenta.
Dedykowany interfejs w komputerze diagnostycznym umożliwia szybką i bezproblemową diagnostykę wszystkich systemów samochodu. Dodatkowo usługa ta przyspiesza proces naprawy i obniża jej koszty. Mechanik nie musi już sprawdzać wielu części samochodu, aby znaleźć usterkę. Ponadto diagnostyka komputerowa zmniejsza również ryzyko konieczności wymiany nieprawidłowo działających podzespołów.
Diagnostyka samochodowa jest przydatna nie tylko w trakcie użytkowania samochodu. Jest to szczególnie zalecane przed zakupem używanego samochodu. Jeśli interesuje nas konkretny samochód i zastanawiamy się nad jego zakupem, doradca samochodowy lub ekspert motoryzacyjny powinien towarzyszyć nam w warsztacie w celu sprawdzenia auta. Pozwoli nam to poznać stan techniczny i rzeczywisty przebieg. Dlaczego warto? Dealerzy często ukrywają różne wady i usterki w sprzedawanych przez siebie samochodach. Diagnostyka komputerowa może szybko ujawnić ukryte problemy. Pozwala nam to uniknąć złego zakupu i związanych z nim problemów.
Jak wiadomo, większość napraw samochodowych wymaga najpierw właściwej diagnozy problemu. Niezależnie od tego, czy chodzi o prostą naprawę mechaniczną, silnika, układu paliwowego czy hamulcowego. W takich przypadkach niezbędna jest diagnostyka komputerowa. Obecnie nawet małe miejscowości oferują profesjonalne usługi, jak np: diagnostyka komputerowa Inowrocław, gdzie klienci mają możliwość sprawdzenia swojego auta najnowocześniejszym komputerem.