Co lepiej wybrać – mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

0
20233
Co lepiej wybrać - mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

Decydując się na zakup mieszkania powinniśmy wiedzieć nie tylko jakiego mieszkania szukamy, ale również od kogo chcemy je kupić. Innymi słowy: powinien interesować nas nie tylko metraż i rozkład pomieszczeń czy lokalizacja, ale również to, czy wolimy kupić mieszkanie od dewelopera, czy z rynku wtórnego. Zarówno rynek pierwotny jak i wtórny mają swoje wady i zalety, jednak najistotniejsze jest, że radykalnie różnią się między sobą.

Od dewelopera kupimy mieszkanie w stanie surowym, natomiast na rynku wtórnym opcji jest kilka: od mieszkań gotowych do zamieszkania po takie do generalnego remontu. Zarówno kupując mieszkanie w stanie deweloperskim, jak i takie do remontu będziemy musieli przeznaczyć znaczną kwotę pieniędzy na wykończenie tudzież wyremontowanie mieszkania, a także na wyposażenie go i zakup niezbędnych mebli i sprzętów. Nawet w mieszkaniu, które było już użytkowane może okazać się, że będziemy musieli kupić dodatkową szafę czy wymienić łóżko – nie można nastawiać się, że jedynym kosztem związanym z zakupem mieszkania będzie faktycznie cena mieszkania.

Zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, znaleźć można mieszkania w różnym standardzie. Niektóre rzeczy da się dopracować remontami – przy stosunkowo niewielkim wkładzie finansowym można przerobić stare i obskurne mieszkanie po babci na nowoczesny apartament w centrum miasta. Warto więc zwrócić uwagę na plany architektoniczne: metraż i rozkład pomieszczeń, by móc w przyszłości zmodyfikować ilość czy kształt pomieszczeń.

Niektóre firmy deweloperskie w Warszawie oferują dostawianie ścianek działowych jako dodatkową usługę, którą mogą wykonać bez dodatkowych opłat o ile tylko odpowiednio wcześnie dostarczymy im plany, według których chcielibyśmy zmodyfikować nasze mieszkanie. To niewątpliwa przewaga rynku pierwotnego: jest bardziej elastyczny pod względem stawiania i wyburzania ścian, a także innych dużych zmian – dużo łatwiej zrobić to w mieszkaniu w stanie surowym.

Kupując mieszkanie od dewelopera nierzadko musimy poczekać na dokończenie budowy bloku, w którym nasz lokal się znajduje lub będzie znajdować. Jest to pewna niedogodność, bo kupując mieszkanie od kogoś mamy pewność, że ono już jest i da się w nim zamieszkać, o ile tylko nie wymaga remontu. Ale nawet jeśli owego remontu wymaga, to i tak kupując je w tym samym momencie do mieszkania z rynku wtórnego wprowadzimy się szybciej niż do mieszkania kupionego prosto od dewelopera.

Dużym minusem inwestycji deweloperskich jest ich lokalizacja – znakomita większość z nich realizowana jest na obrzeżach miasta, z dala od centrum, w miejscach słabo skomunikowanych, a często z nie najlepszą infrastrukturą. Centrum Warszawy jest ściśle zabudowane i trudno postawić tam coś nowego, dlatego jeśli marzy nam się mieszkanie  w Śródmieściu, najlepiej poszukać czegoś na rynku wtórnym. Z drugiej strony niektórzy deweloperzy budują nowoczesne bloki i apartamentowce na Bielanach, Żoliborzu czy Mokotowie – należy do nich WAN S.A., specjalizujący się w luksusowych inwestycjach blisko centrum miasta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here