Odkąd istnieje możliwość zdobycia za darmo dodatkowego wykształcenia i nabyć nowych umiejętności, bezpłatne studia podyplomowe zaczęły się cieszyć coraz większym zainteresowaniem. Dotąd ze studiów podyplomowych najczęściej korzystali przedstawiciele takich zawodów, jak pielęgniarski, nauczyciele czy pracownicy rad nadzorczych oraz dyrektorzy placówek oświatowych. Studia podyplomowe są dla wszystkich tych, którzy ukończyli już jedne studia, nie chcą kontynuować ich na poziomie doktoratu, ale w dalszym ciągu chcą studiować. Studia po studiach są stworzone po to, aby poszerzać swoją wiedzę, kompetencje oraz umiejętności.
Bezpłatne studia podyplomowe – gdzie och szukać?
Ofertę bezpłatnych studiów podyplomowych przedstawia co roku każda uczelnia wyższa, ale również instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego i instytuty badawcze różnego typu. Kierunki, jakie się pojawiają, są dyktowane wewnętrznymi postanowieniami każdej instytucji, te najczęściej wynikają z obserwacji rynku oraz zapotrzebowania. Do ich regulowania służy ustawa o szkolnictwie wyższym z 2005 roku.
Jak wyglądają bezpłatne studia podyplomowe?
W opinii większości podyplomówka jest rodzajem studiów dla osób nie posiadających odpowiednich pokładów cierpliwości. Jest w tym zapewne jakieś ziarno prawdy, gdyż trwają one zwykle nie dłużej niż dwa lata. W porównaniu do tradycyjnych studiów, których tok trwa około trzech lat w przypadku licencjackich, cztery – inżynierskich oraz pięć czy sześć magisterskich, dwa lata to faktycznie niewiele czasu. To również jest jeden z częściej wymienianych powodów zainteresowania danym kierunkiem oraz danym rodzajem studiów.
Studia dla każdego
Zważywszy na fakt, że również bezpłatne studia podyplomowe przeznaczone są dla osób dorosłych, posiadających na swoim koncie doświadczenie w kwestii uczelni, większość ofert to studia prowadzone w trybie zaocznym. Dzięki temu nie kolidują one z codziennymi zajęciami zarobkowymi. Studia tego typu najczęściej wybierane są ze względu na chęć odświeżenia czy zaktualizowania posiadanej dotychczas wiedzy czy poszerzenia jej zakresu, jeśli na studiach podyplomowych został wybrany zupełnie inny kierunek studiów. Czasem takie wyjście jest traktowane jako droga awaryjna, jeśli grozi zwolnienie czy konieczność przekwalifikowania się i znalezienia pracy nagle w zupełnie innym sektorze. Efektem ukończenia studiów podyplomowych nie jest jednak dylom, a kwalifikacje podyplomowe.
Kto najczęściej korzysta z podyplomówki?
Zdecydowanie opcja ta najchętniej jest odbierana w gronie personelu medycznego, szczególnie w ośrodkach zdrowia, nauczycieli, ale również wśród absolwentów, którzy ukończyli kierunki techniczne czy są przedstawicielami samorządów. W ich przypadku aktualizowanie wiedzy jest rzeczą podstawową, której w żaden sposób nie wolno bagatelizować. Studia podyplomowe finansowane są w ogromnej mierze ze środków unijnych czy samorządów. Dokładną listę studiów można znaleźć na stronach internetowych.