Aparat w smartfonie – jak zrobić najlepsze zdjęcie nocą?

0
2635
Aparat w smartfonie – jak zrobić najlepsze zdjęcie nocą?

Aparaty w smartfonach sukcesywnie wypierają kompaktowe cyfrówki. Zdjęcia wykonane telefonem coraz rzadziej odbiegają od nich jakościowo. Do niedawna największa różnica była widoczna podczas fotografii zrobionych nocą, ale z tym również można sobie poradzić. W jaki sposób? Sprawdź nasze porady.

Tryb nocny

Choć komponenty instalowane w smartfonach są coraz bardziej zaawansowane, nadal sporą przeszkodą są rozmiary matrycy – dlatego ważne jest dopracowane oprogramowanie. To właśnie ono pomaga podczas nocnej fotografii.

Chcąc uzyskać jak najlepszy efekt, warto zwrócić uwagę na dedykowany tryb nocny. Wyposażone są w niego np. najnowsze smartfony Huawei’a czy Pixele od Googla. Zdjęcia robione przy jego użyciu są stabilizowane i odpowiednio wyostrzane, żeby wydobyć z otoczenia jak największą ilość detali. Wszystko za sprawą oprogramowania, które niweluje drgania rąk i łączy kilka obrazków w jeden. Dzięki temu możliwe jest wykonanie zdjęcia nocą, bez konieczności używania statywu.

Nie jest to rozwiązanie idealne. Przez ilość operacji, które telefon wykonuje w tle, potrzebuje kilku sekund na zrobienie zdjęcia. Jakość obrazka jest imponująca, biorąc pod uwagę rozmiar matrycy, ale nadal zdecydowanie gorsza od zdjęć zrobionych w ciągu dnia.

Długi czas naświetlania

Długi czas naświetlania

Chcesz osiągnąć najlepsze rezultaty – musisz uzbroić się w cierpliwość i statyw. Wszystko dlatego, że długi czas naświetlania wymaga poświęcenia fotografii więcej czasu. Tu nic nie dzieje się automatycznie, a zdjęcie łatwo zepsuć. Ale od początku.

Przede wszystkim, żeby zdjęcie nie było rozmazane, musisz je odpowiednio ustabilizować. Możesz do tego użyć elementu otoczenia, o który oprzesz telefon. Niestety, ryzykujesz upadkiem i uszkodzeniem sprzętu, dlatego lepiej wyposażyć się w coś pewniejszego. Wystarczy miniaturowy statyw dedykowany telefonom i lekkim aparatom.

Wchodząc w tryb profesjonalny, aplikacja Twojego aparatu pozwoli na ręczne sterowanie parametrami fotografii. Współczesne smartfony potrafią naświetlać zdjęcia do 30 sekund, co w wielu przypadkach może być zbyt długim czasem. W oświetlonych miejscach użyj możliwie najmniejszej wartości ISO oraz otwarcia migawki. To pozwoli uniknąć szumów i artefaktów na zdjęciu. Im mniej światła, tym większe powinny być te wartości. Dzięki temu matryca wydobędzie większą ilość detali z fotografii.

Tryb nocny

Ta metoda ma swoje wady. Nie ma uniwersalnych ustawień, które sprawią, że zdjęcia zawsze wyjdą idealnie. Musisz je dostosować do panujących warunków oświetleniowych oraz możliwości swojego telefonu. Zapomnij też o zdjęciach ruchomych obiektów – pomijając światła jadących aut lub poruszających się gwiazd i samolotów.

Która metoda jest lepsza?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Korzystający z pierwszej metody będą cenić łatwość wykonywania zdjęć i efekt, jaki można uzyskać tak małym nakładem pracy – nawet kosztem jakości zdjęcia. Drugą docenią ludzie z bardziej profesjonalnym podejściem do fotografii. Trzeba jej poświęcić więcej czasu, ale odwdzięcza się lepszą jakością obrazka. Dlatego werdykt należy do Ciebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here