Zdolność kredytowa – czym jest i jak ją poprawić?

0
4252

Osoby ubiegające się o kredyt bankowy dobrze wiedzą, że zanim instytucja ta zdecyduje się na udzielenie pożyczki, sprawdza zdolność kredytową swoich potencjalnych klientów. Chodzi tutaj o to, czy jako kredytobiorcy będziemy w stanie spłacić terminowo zaciągnięte zobowiązanie. Zazwyczaj banki uznają za bezpieczną sytuację taką, gdzie rata kredytu nie przewyższa połowy comiesięcznych wolnych przychodów kredytobiorcy. Niestety często okazuje się, że nie spełniamy wymagań i otrzymujemy odmowną odpowiedź z banku. Jak zatem poprawić swoją zdolność kredytową i tym samym zwiększyć szanse na otrzymanie zastrzyku gotówki?

Jak to jest z tą zdolnością kredytową?

Każdy bank opiera się na swoich zasadach, jednakże jeśli chodzi o przeliczanie zdolności kredytowej, to zwykle instytucje te kierują się następującymi danymi: stanem cywilnym kredytobiorcy, wykształceniem, statusem zawodowym, regularnością dochodów, historią kredytową, ilościom osób w gospodarstwie domowym, rodzajem i wartością kredytowanej nieruchomości.

Skuteczne sposoby na zwiększenie zdolności kredytowej

1. Historia w BIK

Przed złożeniem w wniosku o kredyt, warto sprawdzić raport na swój temat w BIK. Jeśli mamy jakieś zobowiązania, to należy je spłacić najpierw. Korzystnie wpływa także zaciągnięty i spłacany terminowo kredyt konsumencki.

2. Wiek kredytobiorców

Należy wiedzieć, że zdolność kredytowa obliczana jest na maksymalnie trzydzieści pięć lat. W związku z tym banki zwykle udzielają kredytu do okresu, gdzie kredytobiorca skończy maksymalnie osiemdziesiąt lat.

3. Dodatkowy kredytobiorca czy poręczyciel

W celu zwiększenia szans na otrzymanie pozytywnej odpowiedzi z banku, warto znaleźć dodatkowego kredytobiorcę, który posiada zdolność kredytową lub poręczyciela, na którym spocznie odpowiedzialność prawna.

4. Własny wkład

Warto wiedzieć, że osoby posiadające własny kapitał na start, mają większe szanse na otrzymanie kredytu. Mogą też liczyć na mniejsze oprocentowanie i zdolność kredytową oraz tańszy kredyt.

5. Wydłużenie spłaty kredyt

Jeśli chcemy płacić niższe raty kapitałowo-odsetkowe, a ponadto na wzrost zdolności kredytowej, to warto wydłużyć okres kredytowania.

6. Związek małżeński

Okazuje się, że małżeństwa są traktowane przez bank jako jedno gospodarstwo domowe, co wiąże się z niższymi kosztami utrzymania i przekłada na poprawienie zdolności kredytowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here