Wynagrodzenie za nadgodziny

0
3624
wynagrodzenie za nadgodziny

W pracy zawsze chcemy być wynagradzani za nasze trudy i wysiłki, szczególnie, że w dzisiejszych czasach praca w nadprogramowej liczbie godzin w zasadzie nikogo nie dziwi. Nie zawsze potrafimy zadbać o siebie oraz o swoje prawa pracownicze, chociaż za nadgodziny zawsze należy nam się adekwatna dopłata od pracodawcy. Jak wygląda jednak dokładnie prawo związane z wynagrodzeniem za nadgodziny i kiedy można zawalczyć o „swoje”?

Należą ci się dodatkowe pieniądze

W przypadku nadgodzinowego przesiadywania w pracy i wykonywania swoich  obowiązków masz prawo dostać zapewnione umową wynagrodzenie oraz dodatek wynoszące pięćdziesiąt albo sto procent swojej dniówki, zależnie od sytuacji, w jakiej ma ona miejsce. Dodatkowe pieniądze wynoszące połowę normalnej stawki należą ci się, jeśli pracujesz po godzinach w dni robocze. Jeśli wykonujesz swoje obowiązki w soboty, niedziele i święta, a także wszystkie inne dni wolne ustawowo od pracy, pracodawca ma obowiązek wypłacenia ci stu procent wynagrodzenia. Musisz jako pracownik pamiętać, że nadprogramowa ilość przepracowanych przez ciebie godzin jest dla ciebie dodatkowym obciążeniem, za które należy ci się odpowiednia gratyfikacja czy rodzaj zadośćuczynienia.

wynagrodzenie za nadgodzinyW jaki sposób obliczać wynagrodzenie za nadgodziny?

Istnieje na to kilka sprawdzonych sposobów, w zależności od sposobu otrzymywania swojego wynagrodzenia. Jeśli za swoją pracę otrzymujesz stawkę godzinową, obliczenie płacy za nadgodzin jest bardzo proste – wystarczy pomnożyć wysokość swojej stawki przez ilość przepracowanych w miesięcy nadliczbowych godzin. Jeśli jednak twoja pensja określona jest za pomocą jednej, stałej, miesięcznej kwoty, sprawa jest bardziej skomplikowana. W pierwszej kolejności konieczne jest dodanie wszystkich składników wypłaty, składających się na otrzymywane wynagrodzenie w miesiącu, w którym pracownik przepracował więcej, niż był to przewidziane umową. Wynik, jaki uzyskałeś, musisz w następnej kolejności podzielić przez liczbę przepracowanych godzin według umowy – w ten sposób ustalisz swoją stawkę godzinową, którą następnie musisz pomnożyć przez ilość ponadnormatywnych godzin. Jest jeszcze trzecia opcja – w umowach, gdzie pracujesz albo prowizyjnie, albo na akord. W przypadku pracy na akord  nie ma czegoś takiego, jak nadgodziny, ponieważ jesteś wynagradzany od osiągniętych wyników, bez względu na to, ile czasu ci zajęło wyrobienie normy.

Jakie są ograniczenia w nadprogramowych godzinach pracy?

Wynagrodzenie za nadgodziny to jedna kwestia, inną jest przestrzeganie norm związanych z ilością nadgodzin, jakie przypadają na jednego pracownika. Według przepisów pracownik nie może w jednym roku kalendarzowym wyrobić więcej niż 150 godzin dodatkowych, oczywiście również dodatkowo płatnych. Pracodawca może jednak te limity wydłużyć na podstawie godzin w roku kalendarzowym.  Wedle tego wychodzi, że maksymalnie pracownik może w tygodniu przepracować 48 godzin. Takie wyliczenia pracodawców negują jednak Główny Inspektorat Pracy oraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here